/ Gündem

14 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELECEK?

07 Aralık 2020
A

Sokağa çıkma yasağı 14 gün yani iki hafta aralıksız mı uygulanacak? Prof. Dr. Kemalettin Aydın'dan konuyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Korona virüsü vaka ve ölü sayılarındaki artış nedeniyle yeni tedbirler uygulanmaya başlandı. Bu kapsamda bundan böyle hafta sonları tam gün sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Peki, 14 gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak mı?


14 GÜN SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI MI GELECEK?
Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı - Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, içinde bulunduğumuz durumu “Köprüden önceki son çıkış” cümlesiyle açıkladı.

14 günlük sokağa çıkma yasağı ihtimaliyle ilgili de Aydın şunları söyledi:

Şu an uygulanmakta olan tedbirleri tam kapanma öncesi yapılan son hamle olarak düşünebiliriz. Bu hamlelerle başarı sağlayamazsak başka ülkelerde olduğu gibi 14 günlük tam kapanma yaşayabiliriz.

Aralık ayının ikinci yarısında, başta İstanbul olmak üzere toplumsal bağışıklığın (sürü bağışıklığı) devreye girmesini beklediğini söyleyen Aydın, “Bu, toplumun neredeyse yarıya yakınının virüsle karşılaşmış veya virüs ile infekte olacağı için yayılım hızının belirli kentlerde azalmaya başlayacağı anlamına geliyor. Kısıtlama kuralları, toplumsal bağışıklık ve aşı ile bağışıklıkla beraber ocak ayından itibaren başta İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve İzmir illerinde salgın hızının duraklayıp aşağıya doğru bir inişe geçeceğini öngörüyorum.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 468429
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.