/ Eğitim

Kastamonu’ya 350 Milyon Liralık Gençlik ve Spor Yatırımı

17 Ekim 2020
A

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kastamonu’ya 350 milyon liralık gençlik ve spor yatırımı yapacak.


Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kastamonu’ya 350 milyon liralık gençlik ve spor yatırımı yapacak. Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, amaçlarının her şeyin en güzeline layık olan Türk insanının yatırımlara erişilir kılmak olduğunu belirterek, ‘’Türkiye olarak sadece bu coğrafyanın değil, insanlığın umudu olmaya devam edeceğiz’’ diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Kastamonu'da Hasan Doğan Spor Kompleksi'nde düzenlenen yatırım protokolü imza töreninde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Türkiye'nin zirve iddiası olduğunu belirterek, "Bu iddiayı sözle değil, icraatla, aksiyonla ortaya koyan bir hükümet var. Hamdolsun, geldiğimiz noktada ülkemizin neresine gidersek gidelim, her türlü imkanın çok farklı noktalara gitmiş olmasının mutluluğunu yaşıyoruz" dedi.

Kastamonu'ya önemli spor tesislerinin yapıldığını kaydeden Bakan Kasapoğlu, "Hasan Doğan Spor Tesisindeyiz. Kastamonu'muzun pek çok branşta sporcusuna, halkına hizmet eden ve geleceğe yönelik umutlarımızı diri tutan bir tesis. Buna benzer pek çok tesis Kastamonu'muzun merkezi ve ilçelerinde yükselmiş. Bu anlamda sporda iddialarımızı yukarılara taşıdık" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, spor anlamında son dönemde önemli başarılara imza atıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"Sporcu sayısında farklı branşlarda gerek ulusal, gerekse uluslararası başarı var. Bu başarıda emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Bizim iddiamız sadece bu günler değil. Biz hem bugünleri hem de yarınları önemsiyor ve bunun için çalışıyoruz. Sadece bu ülke, bu coğrafya değil, nerede ihtiyaç varsa Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde zulüm olan bölgeler başta olmak üzere el uzatan, dost olan bir ülke konumundayız. Bizim geleneğimizde devraldığımız emanette var olan bir husus. İnşallah sizlerle birlikte devraldığımız bu kutsal emaneti daha yukarılara taşıyarak daha sonra da gençlerimize emanet edeceğiz. Gençlik bu ülkenin en büyük imkanı, en büyük umudu. 20 milyon gençle Türkiye, dünyanın en genç nüfuslarından, Avrupa'nın ise en genç nüfusuna sahip ülke."

"İçeriden ve dışarıdan engeller çıksa da durmayacağız"

Gençlere değer verdiklerinin altını çizen Bakan Kasapoğlu, "Türkiye'nin gençlere verdiği değer, yapmış olduğu çalışmalarla, bursu, kredisi, yurtları ve harçların kaldırılmasıyla ortada. Kampüslerin pek çok manada dolu dolu gençlerin hizmetine sunulması, bu manada gençlere verilen değerin en somut göstergesi" dedi.

Engellemelere rağmen çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Bakan Kasapoğlu, "İçeriden ve dışarıdan engeller çıksa da durmayacağız. Hiçbir şeye boyun eğmediğimiz, bu anlamda hiçbir vesayet ve operasyonu tanımadığımız gibi Sayın Cumhurbaşkanımızın engin vizyonu ile durmadan, yılmadan, usanmadan, inançla, aşkla, gayretle bir ve beraber devam edip yukarılara taşıyacağız. Çünkü bu emanet kutsal emanet" diye konuştu.

Kastamonu’ya 350 milyon liralık yatırım

Bakan Kasapoğlu, Kastamonu'da spor tesisleri açısından dönüşüm yaşandığına dikkati çekerek, "2002 yılında Kastamonu'da 1 yurt varken, şimdi 7 yurt var. Hiç gençlik merkezi yokken 4 gençlik merkezi var. İnşallah bugün imzasını gerçekleştireceğimiz yatırımlarla Bakanlık olarak sadece Kastamonu'ya 350 milyon liralık yatırım gerçekleştirmiş olacağız. Bu çıtayı, hizmet bayrağını daha yukarılara taşımanın gayretinde olacağız. Spor birleştiren, rehabilite eden bir olgu. Sporu hayatımızın akışında her birimizin bir yaşam tarzı olarak sahiplenmesi ve kültür olarak benimsemesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Bakan Kasapoğlu, sporun tabana yayılması gerektiğini vurgularken, şunları kaydetti:

"Sporu tabana yaydığımız, spordaki kültürü güçlendirdiğimiz müddetçe sadece birkaç branşta değil, pek çok branşta ülkemizin zirveye olan iddiasının çok daha güçlü şekilde olacağından şüphemiz yok. Yarınların yıldızlarını, şampiyonlarını hem ulusal hem de uluslararası anlamda çok daha fazla yetiştirmiş olacağız. Bu anlamda Bakanlığımızın önemsediği pek çok projesi var. Bunlardan biri de Yüzme Bilmeyen Kalmasın Projesi. Su anlamında imkanların yoğun olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Son 18 yılda çok sayıda havuz inşa ettik. Havuz olmayan yerlere portatif havuzlar inşa ediyoruz. Bu tesislerin daha yoğun şekilde kullanılmasını arzuluyoruz. Çünkü tesisler insanlarımızla çok daha güzel ve anlamlı. Bizlerin, sizlerden isteği bu tesisleri gece gündüz demeden istifade edin, kullanın."

‘’Amacımız insanlarımızı bu anlamda yatırımlara erişilir kılmak’’

Bakanlığın projelerinden birinin 10 bin pota projesi olduğunu anlatan Bakan Kasapoğlu, Kastamonu'da bu anlamda yatırımlar yapılacağını söyledi.

İmzalanan protokol ile farklı branşlarda yatırım yapılacağını anlatan Bakan Kasapoğlu, "Bugün aktini gerçekleştireceğimiz bu protokollerle tenis kortundan havuza, spor salonundan gençlik merkezine ve futbol sahalarına kadar pek çok branş icra edilecek. Amacımız her şeyin en güzeline layık olan insanlarımızı bu anlamda yatırımlara erişilir kılmak. Bir ve beraber, Türkiye olarak sadece bu coğrafyanın değil, insanlığın umudu olmaya devam edeceğiz. Sizlerle güzel vesilelerle hayırlı vesilelerle bir arada olacağız" diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Kastamonu ziyaretinde Vali Avni Çakır ile Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu’nu  ziyaret etti.

Bakan Kasapoğlu, Kastamonu’da gençler bir araya geldi

Kastamonu’daki temasları çerçevesinde gençlerle bir araya gelen Bakan Kasapoğlu, yaptığı açıklamada, “Yarınlara daha güçlü yürüyeceğiz. Kendinizi iyi şekilde geliştirmeniz lazım. Bizler de sizleri yarının aileleri, yöneticileri olarak en iyi şekilde gelişmeniz için destekleyeceğiz" dedi.

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kastamonu Hasan Doğan Spor Kompleksi'nde gençlerle bir araya gelip sohbet etti.

Bakan Kasapoğlu,  sporun gençlerin hayatında vazgeçilmezlerden birisi olması gerektiğini vurgulayarak, "Düzenli spor yapanları tebrik ediyorum. Spor yapma oranı ne yazık ki istediğimiz düzeyde değil. Hep ifade ediyorum, projelerimizde de bu şekilde. Sizleri spora alıştırabilmek, sporu erişilebilir kılmak amacımız" diye konuştu.

“İnancımız, medeniyetimiz gereği biz her gün kendimizi geliştirmekle mükellefiz”

İnsanın her gün üzerine yeni bir şeyler koyması gerektiğini dile getiren Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

"İki günü eşit olan ziyandadır. İnancımız, medeniyetimiz gereği biz her gün kendimizi geliştirmekle mükellefiz, beşikten mezara kadar. Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmadan, bahanenin arkasına gizlenmeden verilen imkanları en iyi şekilde değerlendirmekle mükellefiz. Bunun sorumluluğunu hepimizin omzunda. Hep birlikte buradaki tesisler olsun, çok güzel gençlik merkezimiz var. Gitmeyen sporcu arkadaşlarımızın gençlik merkezimizle tanıştıralım."

Bakanlık olarak 2019 yılını ‘Gönüllülük Yılı’ ilan ettiklerini hatırlatan Bakan Kasapoğlu: “ Bunun akabinde gönüllülük her yıl olsun dedik. Biz gönlü geniş bir milletiz. Yardımlaşmayı, hayırseverliği yüreğinde yaşayan ve bunu hayatında kültür olarak benimsemiş bir milletiz. İnanıyorum ki gönüllülük kültürünü siz gençlerimizle ve toplumumuzla daha diri tutma adına önemi mesafeler alacağız" ifadelerini kullandı.

“Sanal ortamın cazibesine kendimizi kaptırmayacağız”

Bakanlık olarak her zaman gençlerin yanında olduklarını vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları kaydetti:

"Sizlere ulaştırdığımız kitaplarımızı alıp okuyacağız. Bize haber vereceksiniz, yenisini göndereceğiz. Sanal ortamın cazibesine kendimizi kaptırmayacağız. İnternetten elbette faydalanacağız ama okuyacağız, sanatla ilgileneceğiz. Büyüklerimizi dinleyip tecrübelerinden yararlanacağız. Yarınlara daha güçlü yürüyeceğiz. Sizler, yarınların anne babalarısınız. İyi anne baba olmak için kendimizi geliştireceğiz. Sizler yarınların profesyonelleri olacaksınız. Kiminiz öğretmen, hukukçu, mühendis, siyasetçi olacak. Kendinizi iyi şekilde geliştirmeniz lazım. Bizler de sizleri yarının aileleri, yöneticileri olarak en iyi şekilde gelişmeniz için destekleyeceğiz."

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, sohbetin ardından  öğrencilere kitap hediye etti.

Bakan Kasapoğlu, Erkek Boks Milli Takımı'nın kampını ziyaret etti

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Kastamonu’da 2021 Tokyo Olimpiyat Oyunları Avrupa Kota Müsabakalarına hazırlanan Erkek Boks Milli Takımı'nı da ziyaret etti.

Kadıdağı Kamp Merkezi'ni ziyaret eden Bakan Kasapoğlu, antrenör ve sporcularla sohbet ederken kamp alanında incelemelerde bulundu. Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Bakan Kasapoğlu, Kastamonu'nun spor altyapısının güçlü olduğunu belirtti.

Bu altyapıyı daha da güçlendirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, "Gerek Kastamonu merkezi gerekse ilçelerimizde futboluyla, basketboluyla, salonlarıyla, tenisiyle, havuzuyla ciddi bir hamleyi yeniden başlatmış olduk. İnanıyoruz ki Kastamonu'nun dört bir tarafından yarınların yıldızlarını, şampiyonlarını inşallah en güçlü şekilde hazırlayacağız. Onlar da ülkemizi, milletimizi alınlarının akıyla temsil edecek. Gençlik bizim en büyük umudumuz, en büyük gücümüz" dedi.

“Yurt kapasitemizi Kastamonu'da çok daha yukarılara taşımanın haklı heyecanını ve gururunu yaşıyoruz”

Gençler için yeni fırsatları ortaya koyma adına Kastamonu Üniversitesini ziyaret ettiğini belirten Bakan Kasapoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

"Üniversitemizdeki çalışmalara destek verme ve ortak projeler geliştirme noktasında görüşmelerimiz oldu. Onun yanında inşa ettiğimiz yurtlarımızda hemen hemen sona gelindiğini memnuniyetle tespit ettik. İnşallah yurt kapasitemizi Türkiye'nin dört bir yanında artırdığımız gibi Kastamonu'da da çok daha yukarılara taşımanın haklı heyecanını ve gururunu yaşıyoruz. Bunlarla birlikte İçişleri Bakanlığına ait olan kamp tesisini ziyaret ettik. Ulusal ve uluslararası çapta olimpiyat hazırlık merkezini tüm eklentileriyle birlikte Kastamonu’ya kazandırıyoruz önümüzdeki günlerde inşallah. Proje çalışmalarımız tamamlandı, ihale çalışmalarıyla aşama aşama yine ülkemizin, milletimizin ve uluslararası spor camiasının gençlik kampı olarak hizmetinde olacak. Çok stratejik bir yatırım, şimdiden Kastamonu'muza, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum."

Bakan Kasapoğlu, Erkek Boks Milli Takımı'nın müsabakalarda Türkiye ve Türk milletini en güzel şekilde temsil edeceğine inandığını dile getirerek, "Bugün bir araya geldiğimiz gençlerimize sözümüz oldu, onları Ankara'da ağırlayacağız. Onlarla tekrar buluşacağız ve inşallah ülkemizin yarınlara yürüyüşü tüm ülkede olduğu gibi Kastamonu’da da bir ve beraber olarak devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.


Kaynak:http://www.gsb.gov.tr/HaberDetaylari/1/1/208932/kastamonuya-350-milyon-tllik-genclik-ve-spor-yatirimi.aspx

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 203725
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.