/ Gündem

ROKETLER TEKNOFEST İçin Yarışıyor

05 Eylül 2020
A

Türkiye’nin ilk Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’te heyecan yükseliyor...


Türkiye’nin ilk Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali olan TEKNOFEST’te heyecan yükseliyor. 24-27 eylülde Gaziantep’de gerçekleştirilecek TEKNOFEST öncesinde roket yarışmaları Aksaray’da başladı. Roket yarışlarını yerinde takip eden Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  “Bu yarışmalara geldiğimizde hem gençlerimizle gurur duyuyoruz hem ülkemizin geleceği adına umutlu oluyoruz." dedi.

82 TAKIM YARIŞIYOR

ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE'nin desteğiyle düzenlenen yarışmaya 75’i üniversite, 7’si lise olmak üzere 82 finalist takım katılıyor. Alçak, orta ve yüksek irtifada düzenlenen yarışmalar, 13 eylüle kadar devam edecek.

ÖĞRENCİLERLE SOHBET

Bakan Varank, Tuz Gölü kenarında bulunan Hisar Atış Merkezi'nde gerçekleştirilen yarışmaları izledi. Öğrencilerle sohbet eden Varank, tasarlanan roketleri inceledi.

Bakan Varank, roketleri rampadan ayrıldıktan bir süre sonra yere düşen ve yarışmadan elenen öğrencilerin yanına giderek üzüntülerine ortak oldu.

GELECEĞİN TEKNOLOJİLERİ

Varank, roket atışlarının ardından yaptığı açıklamada, “Gençlerimizi geleceğin teknolojilerinde şimdiden adım atar hale getirmek, onları bu alanlara yönlendirmek, onları bu alanlarda eğitmek ve onlarda bir aşk, şevk, heyecan oluşturmak üzere yarışmalar düzenliyoruz.” dedi.

100 BİN GENÇ YARIŞACAK

TEKNOFEST’te 100 bin gençle 23 farklı kategoride yarışmalar düzenleneceğini kaydeden Varank, Bu yarışmalar özellikle Türkiye'nin gelecekte ihtiyaç duyduğu kritik teknolojilerde gençlerimize bir altyapı kazandırmayı hedefliyor.” diye konuştu.

Varank, TEKNOFEST'in geldiği aşamadan çok memnun olduğunu kaydederek Bugün hep birlikte roket yarışmalarını izledik. Gençlerimizin lise, üniversite talebelerimizin heyecanlarını hep birlikte yaşadık. Biz bu yarışmalara geldiğimizde hem gençlerimizle gurur duyuyoruz hem ülkemizin geleceği adına umutlu oluyoruz." dedi.

DİP DALGASI OLUŞTURMAK

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı, TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi hedefleri doğrultusunda dip dalga oluşturma maksadıyla TEKNOFEST'i kurguladıklarını anlatarak, "İlk yola çıktığımızda milletimizden bu kadar teveccüh göreceğini ve öğrenciler tarafından bu kadar sahiplenileceğini bilemiyorduk. Bu yıl pandemi nedeniyle sadece yarışmalarla devam ediyoruz. Sergiler, fuarlar çok kısıtlı şekilde yapılacak.” diye konuştu.

EN BÜYÜK TEKNOLOJİ YARIŞMA PLATFORMU

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile T3 Vakfı'nın düzenleyici kuruluş olarak TEKNOFEST'i organize ettiğini hatırlatan Bayraktar, "TEKNOFEST, şu anda dünyadaki en büyük teknoloji yarışma platformu olarak karşımızda. 2020 yılı itibarıyla 23 farklı alanda teknoloji yarışmaları düzenliyoruz. Bunlardan bir kısmı havacılık ve uzayla alakalı, bir kısmı savunma sanayisi ile alakalı, ama çok daha geniş bir yelpaze sivil alanlarla alakalı. Bu yıl ilgi çok daha büyük oldu.” dedi.

Kaynak:https://www.sanayi.gov.tr/medya/haber/roketler-teknofest-icin-ateslendi

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 979245
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.