/ Gündem

Anaokulları Kreşler Açılacak Mı? ÖZDER Başkanından Önemli Açıklamalar

23 Mayıs 2020
A

ÖZDER Genel Başkanı Ahmet Akça yeni normalde özel okulların geleceğini ve dijital eğitiminin nasıl olacağını anlattı.


ÖZDER Genel Başkanı ve Çözüm Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ahmet Akça TV5'de Mustafa Aydın'ın sorularını yanıtladı. Öğrencilerin mağdur olmaması için bir dizi önlemler alındığını söyleyen Akça "Kurumsal çıkarlardan ziyade öğrencilerin kaybının olmaması sağlandı, küçük çıkarlar düşünülmedi, büyük hedefler heba edilmedi, özel okullar ciddi fedakarlıklara hazırlandılar."dedi.

Özel Okullar Açılmaya Hazır Mı?

Bakanlık ile yapılan görüşmeler sonucunda okullarımız kendini hazırladı. Hijyen açısından hazır, termal kameralar, sosyal mesafe gibi her türlü önlem alındı.

Anaokulları  Kreşler Açılacak Mı?

Cumhurbaşkanı 2019 2020 tamamlandı dedi. Aileler çalışma hayatına döndüğünde, çocuklar ne olacak. İzlenim intiba şu yönde, çocukların okula gidiş gelişi sorun olmayacak, destek olacak. Bağımsız anaokulları ile ilgili bayramdan sonra çalışmalar yapılacak tekrar. Rehabilitasyon merkezleri ve özel eğitim kurumları bayramdan sonra peyderpey açılması yönünde kamuoyu ile paylaşılacak.

Dijital Eğitime Öğretmenler Hazır Mı? Eğitimin Yeni Normali: Dijital Eğitim Nedir, Nasıl Olacak?

Mustafa Aydın'ın yeni normalleşme sürecinde eğitimde öngörülebilen değişmeler nelerdir sorusuna Akça "Eğitimde aktif olan eğitmenin dijital dünyaya hazır olması lazım, öğretmenlerin online eğitim vermesi gerekiyor artık(sözleşme) hizmet içi eğitim yapılacak bu konuda.Veliler arasında %50 memnun, yani eğitimin yüzde ellisi online olabiliyor.

Memnuniyetsiz olunan taraf sadece yüz yüze eğitimle mümkün, rol model olma alma manasında, şefkatle yaklaşmak, kalbine inmek, güzel bir anı paylaşmak. Bunu ihmal etmeden online eğitim geliştirilecek. Teorik konular online, diğer yaklaşımlar yüz yüze. Artık çocukları uzun süre okulda tutmak anlayışı değişti. Okulda kaç saat eğitim verildiği anlayışı değişti. Önemli olan bilginin üretime dönmesi. Çocukların okulda kalma süresi kısalacak ve kendi alanlarında değişecekler. Okul dediğimiz olgu yeniden yeniden şekillenecek. Yeni okul modelleri çıkacak. Çocuğun daha fazla okulda kalması artık dezavantaj olacak, sınıf tasarımları zamanla değişecek üretim ve tasarım atölyesine dönüşme sürecini hep beraber yaşayacağız.

Dijital eğitimde görsel öğrenme, projeler yapılarak, destek olma durumuna dönüşüyor, 12 yıl zorunlu eğitim kısalabilir bu yeniden tartışılabilir, çocuklar kendi alanlarını daha erken keşfedip o alana yoğunlaşabilirler. Çağın ihtiyaçlarına göre yeni okul modeli yakın zamanda tekrar konuşulacak." şeklinde cevap verdi.

Eğitim Anlayışı Oluşturmada Geç Mi Kalındı? 

Eğitim sorunları ve eğitim sistemi üzerinde yorum yapan Akça "Temel bir eğitim paradigması ortaya koyamadık. Çok köklü bir eğitim geçmişimiz var ama bunu yeterince geliştiremedik. Milli eğitimde çok değişme oldu, birikimle, üst üste koyan bir gelenek oluşturamıyoruz. Müsteşar Yusuf Tekin ve Bakan Nabi Avcı döneminde oturmaya başlamıştı ama sonra sistem tekrar değişti." dedi.

Kapanan Özel Okullar

Sunucunun "Kapanan okullar bir endişe oluşturuyor mu?" sorusuna " Evet bir endişe olabiliyor." diyen Akça şöyle devam etti "Eğitimin özeli ile ilgili şaşı bir bakış var, özel okulculuğun geliştiği ülkelere baktığımızda özel okulların devlet, vakıflar tarafından desteklendiği ülkelerde eğitim daha gelişmiş, daha önde, vergisel yük kaldırılması lazım,  insan çalıştırırken zorlanıyoruz. Özel okulların desteklenmesi lazım teşvik olması lazım, eğitimciler bu işe bir ideali olduğu için giriyor ticari amaçla değil, ama ekonomik tedirginlik hissediliyor. Yüzde 20'ye yakın daralma öngörüyoruz. En azından vergisel yüklerin kaldırılması oldukça rahatlatabilir okulları. Devletin zaten okul ihtiyacı var özel okullardaki kontenjan açığı da söz konusu, bunu vatandaşı teşviklerle bu açığı kapatabiliriz. 

Özel okullar eğitim naifliği içerisinde hiç bir zaman müşteri gözüyle bakmıyoruz.Velilerimiz bize yardımcı ve dost, eğitim sadece okulun başaracağı bir iş değil. Veliler "yüz yüze eğitim için para verdik ne olacak? servis ve yemek parası veriyorduk ne olacak? diye soruyor." Yemek ve servis ücretlerini iade ediyoruz ancak eğitim veriliyor, halen online olarak devam ediyor, artı online eğitim için bir masraf oldu, Bakanlığımız da yönetmelik değiştirdi zaten pandemi dönemlerinde online eğitim artık resmi eğitimin yerine geçiyor, resmi işlemler devam ediyor karne verilecek, notlar sisteme girilecek aslında okul devam ediyor. "


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 317424
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.