/ Gündem

Açık Hava Sınavı Nedir? Bakan Selçuk'tan Açık Hava Sınavı Açıklaması

24 Nisan 2020
A

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk katıldığı bir canlı yayında sınavlar açık havada yapılabilir dedi.


     Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, canlı olarak yayınlanan bir kanalda önümüzdeki günlerde  eğitimde nasıl bir yol izleneceği ile ilgili merak edilen soruları tüm yönleriyle açıkladı. Yazar Taha Dağlı'nın sunduğu bu programda önemli başlıklar bulunuyor.

    Bakan Selçuk bu süreçte çocuklarla ilgili olarak önemli sorulara yanıt verdi. "Çocukları biraz harekete yöneltmek ve coşturmak bizim vazifemiz. Biz Bakanlık olarak çocukların hizmetindeyiz. Onlarla olan bağımız çok fazla resmiyet kaldırmaz." diyen Bakan sınavlarla ilgili soruları da yanıtladı.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

     Birçok kişi tekrar tekrar soruyor. Bizim vazifemiz bin kere cevap vermek. Biz istiyoruz ki bir an önce okullar açılsın. Çocuklarmız öğretmenlerine kavuşsunlar. Türkiye'deki ve dünyadaki gidişatı takip ediyoruz. Bir takım açıklamalar var bu açıklamaları da göze alarak bazı hazırlıklar yapıyoruz. 

TELAFİ EĞİTİMİ OLACAK MI?

   Telafi eğitimini bütün olarak ele alıyoruz. Okullar diyelim ki Mayıs'ta Haziran'da açıldı bir programımız var. Nasıl ve ne kadar bir süre de yapabiliriz diye hesaplamalar yaptık. Bu aylarda imkanımız olursa telafiye başlayacağız. Olmazsa başka ayrı bir programda düzenledik. Uzaktan eğitimin daha sonraki dönem eğitimini de içerecek şekilde çalışmalarımız devam ediyor. 

KARNELER NASIL ALINACAK?

    Birinci dönem notlarının ele alındığı bir süreç olacak. Önümüzdeki süreçte telafi eğitimi ne zaman olacağı şeklinde bazı somut açıklamalarını yapma dönemine de gelmiş bulunuyoruz. LGS AÇIK HAVADA MI YAPILACAK?

    Bakan Ziya Selçuk, sunucunun LGS ile ilgili, "Güney Kore'deki gibi statlarda ya da açık havada sınav olma gibi durum olabilir mi?" sorusuna ise şu şekilde cevap verdi; 

    Tabiki de olabilir. Mümkünse zamanında eğer mümkün olmazsa en kısa zaman içerisinde bu sınavı yapmak istiyoruz. Online olmamak şartıyla öncelik sağlık olarak belli düzenlemelerle bu sınavı yapabiliriz. Bunlarla ilgili çalışmalarımız da yaptık. Bunun değerlendirilmesi yapılır. Farklı uygulamalara da açığız.

    Velilerimize tavsiyemiz, güzel hatıralar oluşturacak şekilde bugünleri güzel anacağımız bir fırsata çevirirlerse elbette mutlu oluruz. İnşallah bayrama da güzel sağlıklı sıhhatli kavuşuruz.

AÇIK HAVA SINAVI NEDİR? KORE AÇIK HAVA SINAVI NASIL YAPILIYOR?

    Bilindiği üzere açık hava sınavı daha önce Kore'de yapılmıştı. Kalabalık gruplarla daha güvenli ve kontrolü kolay olan açık hava sınavı kalabalık ülkelerde uygulanabiliyor. Coronavirüs nedeniyle tedbir amaçlı yapılabileceği söylenen açık hava sınavı ülkemizde bir ilk olacak 


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 172493
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.