/ Gündem

Tarihe Yolculuk ; Gazeteden Tarihe Bakış Projesi

09 Nisan 2020
A

İstanbul Üniversitesinden tarih severlere muhteşem hizmet. İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığından “Gazeteden Tarihe Bakış Projesi”


    İstanbul Üniversitesinden tarih severlere muhteşem hizmet. İstanbul Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı “Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” kapsamında 1928-1942 yılları arasında yayınlanmış 55 ayrı başlıktaki yerel ve ulusal gazeteye ait arşivini erişime açtı. 

    Tarihseverlerin oldukça ilgisini çeken proje dönemin tüm gerçekliğini gazetelerin gözünden okurlarına yansıtıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana basılan tüm gazeteler orjinal sayfaları ve görünüşüyle erişime açık.

Dikkat Çeken Tarihsel Olaylara Yolculuk

    Gazetelerin yılları ve tarihleri üniversitenin proje sayfasında klasörlerle belirtiliyor. Dileyen dilediği tarihi bularak dönemin havasını yansıtan gazetelere bir tıkla ulaşabiliyor. Onlarca sayfa gazete araştırılmaya ve incelenmeye müsait bir şekilde kategorize edilmiş. Okuyucularını adeta tarihi bir yolculuğa çıkartacak bu proje ile güncel gazeteciliğe bakış, tarihi olayların analizi oldukça kolaylaşacak ve tarihseverlere de farklı bir atmosfer sunacak.    Bu proje ile üniversite, araştırmaları kolaylaştırarak araştırmacıların gazete koleksiyonuna daha kolay erişebilmelerine de imkan sağladı. Proje yaklaşık 2 yıldır yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkarıldı ve eserlerin daha az yıpranarak daha çok kişiye ulaştırılması hedeflendi.

Kıymetli Gazeteler Gün Yüzüne Çıkarıldı

    Kültürel ve tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılmasında önemli bir görev üstlenen İstanbul Üniversitesi Merkez Kütüphanesi bu projesiyle oldukça önemli bir başarı elde etti. ​“Gazeteden Tarihe Bakış Projesi” kapsamında; günlük erişilebilir şekilde, 1928-1942 yılları arasında yayınlanmış 55 ayrı başlıktaki yerel ve ulusal gazeteye ait 581 bin 106 sayfalık arşivden 32 başlık, OCR tekniği ile taranarak ve bibliyografik künye çalışmaları yapılarak Entegre Kütüphane Otomasyon Sistemi üzerinden kullanıcıların erişimine açık.

Gazeteden Tarihe Bakış Projesi Sayfası 


    Çalışmaları sürmekte olan proje kapsamında, teknik işlemleri tamamlanan gazeteler sisteme aktarılmaya devam ediyor. http://nek.istanbul.edu.tr:4444/ekos/GAZETE/index.php linkinden projeye arşivine ulaşılabiliyor. Çalışmalara ulaşmak için tıklayınız.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 153239
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.