/ Gündem

Zoom Uygulamasında En Sık Sorulan Sorular ve Karşılaşılan Sorunlar

02 Nisan 2020
A

Zoom En Sık Karşılaşılan Sorunlar, Zoom Türkçeye Çevirme, Zoom Mikrafon Ayarları


 Zoom uygulaması son dönemlerde uzaktan eğitim alma ve uzaktan eğitim verme alanında oldukça sık kullanılan bir program. Zoom uygulamasının daha önce ne işe yaradığını nasıl uygulandığını yazmıştık. Şimdi ise Zoom programını kullanırken en sık karşılaşılan soru ve sorunlar nelerdir bunları hazırladık.

Zoom Türkçe Dil Desteği Var Mı? Zoom Türkçe'ye Çevrilebilir Mi?


Zoom uygulamasının Türkçe dil desteği malesef yok, uygulamanın en yaygın kullanılan dili Türkçe, uygulamaya ingilizce devam edilebilmekte.

Zoom Uygulamasında Öğrencilerin Birbiriyle Mesajlaşmasını Telefon ve Bilgisayardan Nasıl Önleyebiliriz?

Öğrencilerin Birbiriyle Mesajlaşmasını telefondan önleyemiyoruz ancak bilgisayardan önlenebilir. Bilgisayarda alt kısımda yer alan chat kısmına tıklıyoruz. tıkladıktan sonra sağ tarafta açılan bir panel görülücektir. Burada yine alt kısımda mesaj seçenekleri görülecektir. En sol altta çıkan küçük üç nokta işaretine tıkladığımızda mesaj kısıtlamaları yapılabilmekte. 3 noktaya tıklayıp host only seçeneğini işaretlerseniz katılımcılar öğretmenler yalnızca size mesaj gönderebilir.

Zoom Uygulamasına Bilgisayardan Kulaklıkla Katıldığım Toplantılarda Sesim Karşı Tarafa Gitmiyor

Kullandığımız kulaklığın mikrofon özelliği varsa ses karşı tarafa gidecektir. Ayrıca sol alt tarafta mikrofon özelliğinin de açık olması lazım sesinizin karşı tarafa ulaşması için. Yine mikrofonun yanındaki ok işaretine tıkladığımızda taktığımız mikrofonu seçtiğimizde kendi mikrofonumuzdan ses gidicektir. Same as sistemy ise bilgisayın seslerini ulaştıracaktır karşı tarafa bilgisayarda açmış olduğumuz herhangi bir video gibi.

Zoomda Karşı Taraftan Ses Gelmiyor

Karşıdaki kişinin mikrofonunun açık olmadığından dolayı karşıdaki kişinin sesi algılanmaz, mikrofonunu açtığı takdirde sesini duyabilirsiniz. 

Zoomda Bas Konuş Yapabiliyor Muyuz?

Zoom uygulamasında bas konuş özelliği var mı? Zoom uygulamasında bas konuş özelliği yok. Ama mikrofonu açık kapatabilirsiniz.

Zoomda Öğrencilerin Ekrana Birşeyler Çizmesini Nasıl Kısıtlayabilirim?

Aşağı orta kısımda bulunan ekranı paylaş dediğimizde açılan tahta kısmının üst kısmında en sağda 3 noktaya(more) tıklayıp desable seçeneğini seçtiğimiz zaman diğer katılımcıların beyaz tahta yetkisini kısıtlamış olacağız.

Zoomda Kişi Kapasitesi Kaç Kişi?

Zoom ücretsiz sürümünde kişi sayısı 100 kişiye kadar çıkabiliyor.Zoom toplantı süresi ise 40 dakikaya kadar sınırlı ama daha sonra tekrar bir toplantı düzenlemek de mümkün.

Zoomda Kendi Ekranımdan Açtığım Videonun Sesini Karşı Taraf Duymuyor

Zoomda kendi ekranımızdan açacağımız sesin karşı tarafa gitmesini istiyorsak alt kısımdaki menüden share screen'a tıklayıp advenced a tıklayıp daha sonra music and computer sound kısmını tıklamalıyız daha sonra mikrofonun yanındaki ok işaretine tıklayıp same of sistems i seçmemiz gerekicektir.

Zoomda Öğrenciler Hesap Aaçabiliyor Mu?

Zoom herkesin kullanımına uygun öğrenci ve öğretmen çalışan yönetici zoom uygulamasında hesap açabilir.

Zoomda Parmak Kaldırma Butonu

Öğrenciler sağ tarafta bulunan panelden kendi profillerine tıkladıkları takdirde el işareti görülecektir.

Zoomda En Sık Sorulan Sorular Videosu Tıkla


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 213385
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.