/ Gündem

Zoom Uygulaması Nedir? Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır? Özellikleri ve Kullanımı

28 Mart 2020
A

Zoom internet üzerinden canlı konferans, toplantı, ders ve eğitimler yapabileceğiniz online bir uygulamadır.


   Zoom internet üzerinden konferans, toplantı, ders ve eğitimler yapabileceğiniz online bir uygulamadır. Hem uygulamayı indirerek hemde google'dan giriş yaparak mobil ve tablet cihazlarında, bilgisayarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Özellikle koronavirüs günlerinde okulların çok fazla tercih ettiği kullanışlı bir program olan Zoom uygulaması dünyada en çok kullanılan ve memnun kalınan online eğitim platformlarından biri. Zoom ile telefonunuzdan, bilgisayarlarınızdan sesli veya görüntülü toplantı, buluşma görüşme, online ders verme, online ders alma yapılabilmekte. 


Son günlerde eğitimin evden devam etmesiyle eğitimciler ve öğrenciler için, zoom'un nasıl kullanıldığını anlatan bir yazı hazırladık. Zoom uygulaması ile derslerin verimliliği oldukça yüksek. Teknik aksaklıkların çok az olması, ses ve görüntü aktarımının iyi olması zoom uygulamasını tercih edilebilir kılıyor. Bu uygulama sayesinde evinizde online olarak ders verebilir veya online olarak ders alabilirsiniz. Sınıf ortamını aratmayan zoom uygulaması nasıl kullanılır aşama aşama bakalım.

Zoom Uygulaması Kullanımı, Zoom Programı Kolay Aanlatım

1. Aşama: Zoom’un sitesini giriş yapıyoruz zoom.us

2.Aşama: Sağ üst köşede bulunan kayıt ol kısmına tıklayınız

3.Aşama: Mail adresinimizi yazıyoruz. Mail adresinizi yazdıktan sonra doğrulama linkiniz mail adresinize gelecektir. Mail adresinize gelen linke tıklayıp açılan sayfada giriş bilgilerinizi belirleyip zoom uygulamasına kaydolmuş oluyoruz. Kayıt işleminizi yaptıktan sonra karşınıza gelen linke tıklıyoruz. 

4.Aşama: Kayıt işleminizi tamamlandıktan sonra yönlendirilen linke tıkladıktan sonra karşınıza bir ekran gelecek. Bu ekranda “dowland & run Zoom” kısmına tıklayıp bilgisayarınıza zoom uygulamasını indirebilir ve tüm çalışmalarınızı uygulama üzerinden devam edebilirsiniz. Google üzerinden devam etmek için yuvarlak için belirtilen “click here” kısmına tıklamanız gerekir.

5.Aşama: Canlı görüşme paneline gelmeden öncesi son aşama bu kısımdır. Yine “dowland & run Zoom” kısmından uygulamayı bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Tarayıcınız (google) üzerinden devam etmek için “start from your"

6.Aşama: Artık tarayıcınız üzerinden online canlı toplantılar, online canlı ders yapmaya başlayabileceğiniz zoom ana sayfasına ulaştınız. Bu paneldeki butonların ne işe yaradığına bakalım.

Zoom Ayarları, Zoom Türkçe Kullanımı

1.Buton - Ses Ayarları: Sesinizi açıp kapatabileceğiniz butondur.

2.Buton - Video Konferansı Başlatma: Bu butona tıklayarak canlı-online görüşmeyi başlatabilirsiniz.

3.Buton - Davet Et: Bu kısma tıklayıp ulaşmak istediğiniz, ders anlatmak istediğiniz öğrencilerinizi bu uygulamaya davet edebilirsiniz. Bu davet mail adresine davet 

linki ile de olur, uygulamanın size verdiği linki kopyalayıp görüşme sağlamak istediğiniz göndererek de olur.

4.Buton - Katılımcıları Görmek: Bu kısımdan davetinize gelenleri görebilir, direkt olarak kişinin görüntüsünün üstüne tıklayıp ona zoomlanabilirsiniz.

5.Buton - Ekran Paylaşımı Yapmak: Bu kısımdan ekranınızı karşınızdaki kişilerle paylaşabilirsiniz. Mesela bir not üzerinden veya bir slayt üzerinden ders yapıyorsanız bu dökümanı ekran paylaşımı yapıp öğrencilerinizle paylaşabilirsiniz. 

6.Buton - Chat: Katılımcılarınızla ders notlarınızı paylaşmak için chat kısmından hangi katılımcıyla irtibata geçmek istiyorsanız üstüne tıklayıp özel olarak konuşabilirsiniz. 

7. Buton - Daha Fazla : Bu alandan uygulamanın farklı özelliklerini inceleyebilirsiniz. 

-Dersinizi, görüşmenizi sonlandırmak için sağ alt köşede bulunan “Toplantıdan ayrıl” kısmını kullanabilirsiniz.

7.Aşama: Ekranda alt kısımda bulunan “Intive” tuşuna tıklayıp online olarak toplantı yapmak, ders çalışmak istediğiniz kişilere bu uygulama alanını gönderebilirsiniz. 

İster mail olarak gönderebilirsiniz isterseniz  size özgü linki paylaşıp kişilerinizi davet edebilirsiniz. Paylaştığınız bu linke tıklayan katılımcılar, öğrenciler platforma dahil olacaktır ve görüşme yapmaya başlayabilirsiniz.

8.Aşama : Öğrenci ve katılımcılara sizin paylaştığınız linke tıkladıktan sonra artık online derslere veya canlı toplantı yapmaya başlayabilirsiniz.

Zoom Uygulaması Nasıl Kullanılır Uygulamalı Videosu İçin TıklayınızYORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 663786
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.