/ Gündem

PAÜ'Den Botanik Park Projesi :Nadir Endemik Bitkiler Olacak

28 Mart 2020
A

Pamukkale Üniversitesi'nin bir projesi olan Botanik Park Çalışmalarına başlandı.


      Pamukkale Üniversitesi'nin bir projesi olan ve Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji (BİYOM) arazisinde yapılacak olan Botanik Park pek çok nadir endemik ve tropik bitkileri barındıracak. Yapımı Nisan ayında bitecek olan proje üniversitenin boş uygulama arazisine yapılıyor ve alt yapı çalışmaları devam ediyor.

       Botanik Park'ın BİYOM uygulama arazisinin ekili olmayan boş kısmında yapılan çalışmaları, Tohum projesinin uygulama alanına yakınlığından dolayı bazı kesimlerce tepki toplamıştı fakat Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ duruma açıklık getirerek Tarım Bakanlığı ve Tübitak desteğiyle yürütülmekte olan tohum projesi kapsamındaki soğanlara hiç bir zarar verilmediğini ve her iki kurumun bu süreci yakınen takip ettiğini ifade etti.

       Rektör Bağ twitter üzerinden çalışmanın detaylarını da aktardı. Bağ "PAÜ olarak BİYOM’da yürütülen tohum projesi yanında Denizli Ticaret Borsası ile birlikte yürüttüğümüz yerli tohum geliştirme çalışmalarımız da vardır.Yapımı Nisan ayında tamamlanıp hizmete girecek olan BİYOM Uygulama arazisi yanındaki Botanik Parkta bir çok NADİR, ENDEMİK ve TROPİK BİTKİLER yer almaktadır" dedi.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 580719
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.