/ Gündem

Yeni YKS Tarihi Ne Zaman? YKS Hangi Tarihe Ertelendi?

26 Mart 2020
A

2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) tarihi ertelendi. İşte merak edilen yeni YKS tarihi


Bilim Kurulunun Covid-19'a karşı alınan tedbirler kapsamında yaptığı toplantının ardından Milli Eğitim Bakanlığı da , 30 Nisan'a kadar okulların tatil olması ve bu süreçte uzaktan eğitimin devam etmesi kararını aldıklarını bildirdi. Bu gelişmenin ardından 2020 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ertelenip ertelenmeyeceği akıllarda soru işareti bırakmıştı.

YKS Ertelendi Mi? 2020 YKS Sınavı Ne Zaman?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca, düzenlenen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ne olacağı merak konusu oldu. Korona virüsü salgını tehdidi nedeniyle pek çok sınav ertelenirken, liselerde eğitim faaliyetlerine de ara verildi ve uzaktan eğitim usulüne geçildi. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç "Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır." açıklamasını yaptı. Saraç, YSK'nin 25-26 Temmuz yapılacağını duyurdu.

Ssaraç'nın açıklamalarından satıbaşları;

"Uzaktan eğitim ve öğrenme faaliyetlerini devreye soktuk. Her gün yeni sanal sınıflar devreye sokulmaktadır. Açıköğretimdeki ders materyallerini dijital platformlarda tüm üniversitelerimize açtık. COVİD-19 salgını tüm hızıyla sürüyor. Biz süre daha evde kalmak, tüm yaş grupları için elzemdir. Üniversiteden istediklerimiz bu çerçevededir.

Üniversitelerimiz aslında sağlam bir zeminde duruyor. Dünyadaki üniversite sıralamasında ilk 100'deki üniversiteler bile öğrencilerine net bir öneri sunamıyor.

Büyük ölçüde ana kavram belirsizlik. Avrupa'da Almanya gibi bazı ülkeler bahar dönemini erteliyor, İsveç ve Fransa'da eğitime ara verildiğini görüyoruz. Kore'de ise online eğitim tavsiye ediliyor.

Böyle bir ortamdan toplumun tüm katmanlarının, etkilendiği ortada. Türk Yüksek Öğretimi birçok ülkede olmayan tecrübeye sabittir.

Bazı hususlarda kararlar aldık. Bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılmayacaktır. Örgün öğretime ara vermek durumundayız. Bu yeni durumu kabullenmek durumundayız.

YKS'nin 25-26 Temmuz'da yapılmasını karara bağladık."


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 644163
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.