/ Gündem

Çalışan Anneye 3 Bin Liralık Destek? Yarım Çalışma Ödeneği Nedir? Kimler Alabilir?

11 Mart 2020
A

Kadınlara çalışırken aynı zamanda çocuklarıyla ilgilenebilmeleri için yarım çalışma ödeneği kapsamında pek çok çalışan anne desteklerini almaya devam ediyor.


     Doğum yapan kadınlara ve evlatlık edinenlere yönelik yapılan maddi destek yürürlüğe girdiğinden beri devam etmekte. Yarım çalışma desteğinden yararlanan kadın sayısı 25 binin üzerinde ve ödenen miktar yaklaşık 60 milyon lira. Bu sene desteklenen anne sayısı artarken ilk doğum yapan çalışan annelere ise 3 bin tl ödenecek. Yarım çalışma ödeneği alınan günler için sağlık sigortası primlerini de devlet karşılıyor. Çocuğu engelli doğan anneler de 180 gün boyunca destekten yararlanabiliyor.

Yarım Çalışma Desteği Şartları

     Yasaya göre, yarım çalışma uygulamasından, doğum yapan kadın ile 3 yaşını doldurmamış çocuğu evlat edinen kadın veya erkek yararlanabiliyor. Bu şartlara sahip olanların, sağlanan imkandan yararlanabilmesi için öncelikle çalıştıkları işyerlerine dilekçeyle başvurması gerekiyor. İşverenin, işçinin yarım çalışma talebini engelleme yetkisi bulunmuyor.

İlk Kez Anne Olacaklara Ne Kadar Ödeme Olacak?

     Bu yıl ilk kez doğum yapacak olanlara, analık izni sonrası 2 bin 943 lira ödeniyor. Yarım çalışma ödeneği alınan günler için sağlık sigortası primlerini de devlet karşılıyor. Çocuğu engelli doğan anneler ise 180 gün boyunca destekten yararlanabiliyor.

3 Yılda 600 Gün Prim 

     Uygulamadan yararlanabilmesi için işçi adına doğum veya evlat edinme tarihinden önceki son 3 yılda en az 600 gün işsizlik sigortası primi bildirilmiş olma zorunluluğu bulunuyor. Yarım çalışma ödeneği; birinci doğumda en fazla 30 gün, ikinci doğumda en fazla 60 gün, sonraki doğumlarda en fazla 90 gün, çocuğun engelli doğması halinde en fazla 180 gün olarak ödeniyor. Çoğul doğumlarda ilave edilen 30 gün için 15 gün yarım çalışma ödeneği veriliyor.Yarım Çalışma Desteğinde Günlük Miktar Ne Kadar?

     Yarım çalışma ödeneği maaşa göre değişmiyor. Doğum ya da evlat edinme sonrasında günlük asgari ücretin brüt tutarı kadar ödeme yapılıyor. Çalışan annelere günlük brüt 98.10 lira ödeme yapılıyor. Bu ödenek binde 7.59 oranında damga vergisi dışında herhangi bir vergi ve kesintiye tabi tutulmuyor.

Çocuk Sayısı Ödemelerin Miktarını Değiştiriyor Mu?

     Ödenek alan kişilerin bakmak yükümlü olduğu kişiler de genel sağlık sigortası kapsamında sayılıyor ve devletin sunduğu tüm sağlık hizmetinden ücretsiz yararlanabiliyor. Birinci doğum için 2 bin 920 lira, ikinci doğum için 5 bin 841 lira, sonraki doğumlar için 8 bin 762 lira, engelli doğum halinde 17.524 lira.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 159117
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.