/ Gündem

65 Yaşında YKS'ye Hazırlanan Teyze Görenleri Şaşırtıyor

05 Mart 2020
A

Mersinde azmin, başarı ve mücadelenin en güzel örneklerinden biri yaşanıyor. 65 yaşındaki Başende Diren üniversiteye girmek için kursa gidiyor. Gençlerle birlikte test çözen, ders çalışan Başende Diren gayretiyle etrafındakilere de önemli bir hayat dersi veriyor.


     Mersin'in Tarsus ilçesinde yaşayan Başende Diren Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na hazırlanan 65 yaşında bir kadın. Onu herkesten farklı kılan hedeflerine ne olursa olsun engel tanımadan koşmak istemesi. Yaşına rağmen üniversite hayalini gerçekleştirmek ve hedeflediği puana ulaşabilmek için gençlerle birlikte aynı sıralara oturuyor onlarla birlikte YKS hazırlık sorularını çözüyor. Turizm bölümünü okumak isteyen Başende hanım 20 yaşındayken Afyon Maliye Muhasebe yüksek okulunu kazanmış ama 23 yaşında üniversiteyi bırakmak zorunda kalmış. Şu an 3 torun sahibi Başende hanım tekrar üniversite sıralarında olmayı hayal ediyor.

     Belediyenin kurs merkezinde YKS'ye hazırlanan Diren zihnini canlı tutmak istediğini ve okumayı çok sevdiğini söylüyor. Diren muhabirlerle yaptığı röportajda hayallerini anlatarak "Hayallerime giden basamakları seneler sonra Büyükşehir Belediyesi’nin kurs merkeziyle tırmanmaya başladım. İnsan, yıllar sonra hayata yeniden başlamak veya hayata bir yerden tutunmak istiyor. Bu noktada kendime iyi bir yön seçtiğimi düşünüyorum. Kurs merkezi, belediyenin okumak isteyen gençlere imkân sunduğu çok güzel bir kurum. Kendimi bir aile ortamında hissediyorum. Çocuklar, kurs merkezi idaresi, öğretmenler, hepsi çok sıcak insanlar. İlk zamanlarda bir babaanne olarak gençler tarafından dışlanacağımı düşündüm. Ötekileştirmeyen, birleştirici ve kucaklayıcı bir yaklaşımla karşılaştım. Herkes büyük bir mutlulukla bana kucak açtı ve bir aile sıcaklığıyla karşıladı. Ben de gençlere iyi bir örnek olduğumu düşünüyorum. Onlara yardımcı olmaya çalışıyorum. Başta çekinmiştim. ‘Acaba itici mi olur, çocuklar ne der, nasıl tepki gösterir?’ diye düşündüm. Çünkü ben bir babaanneyim. Torunum var. Ama hiç öyle davranmadılar. Bir babaanne değilim de onların arkadaşıymışım gibi bana kucak açtılar. Sanki onlardan biriymişim ve hep berabermişiz gibi. Şimdi de birlikte eğleniyoruz, ders çalışıyoruz, test çözüyoruz, hepsi bana çok yardımcı oluyor. İçinde bulunduğum durumdan çok mutluyum. Sanıyorum tüm öğrenci ve veliler de çok mutludur.” diyor.

Kaynak: Hürriyet Haber


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 317954
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.