/ Gündem

2020 İOKBS Ne Zaman? 2020 İOKBS Başvurusu Nasıl Yapılacak? Başvuru Şartları Neler?

04 Mart 2020
A

İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavları tarihi ne zaman, başvurular nasıl yapılacak, 2020 bursluluk sınavları hakkında merak edilenler ve başvuru detayları yazımızda.


 İlköğretim ve Ortaöğretim Bursluluk Sınavları tarihi ne zaman, başvurular nasıl yapılacak, 2020 bursluluk sınavları hakkında merak edilenler ve başvuru detayları yazımızda.

      İOKBS yani İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavları pek çok öğrenci için okula gidebilmenin diğer adı. Maddi açıdan sıkıntı yaşayan ama derslerinde başarılı olan öğrenciler için her sene bursluluk sınavı yapılmakta ve yüzlerce öğrenci bu imkandan yararlanabilmekte. Milli Eğitim Bakanlığınca düzenlenen sınava 5, 6, 7, 8, 9, hazırlık sınıfı, 10 ve 11. sınıflarındaki maddi durumu iyi olmayan öğrenciler katılabiliyor ve sınavı kazandığı takdirde para yardımı alabiliyor. Eski adı parasız yatılılık ve bursluluk sınavı olarak geçen PBYS sınavı akademik takvimde artık İOKBS olarak geçiyor. İOKBS yani İlköğretim ve ortaöğretim bursluluk sınavı 25 Nisan Cumartesi günü yapılacak.

İOKBS BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

      Bursluluk sınavı başvuru tarihleri henüz açıklanmadı fakat Mart ayında olacağı tahmin ediliyor. Sınavı girmek isteyen adayların MEB Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü (odsgm.meb.gov.tr) ile E-okul (e-okul.meb.gov.tr) sitelerini takip etmeleri gerekmekte çünkü başvurular bu sitelerden yapılacak.

İOKBS BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

       Başvuru yaparken aşağıdaki maddeleri sağlamış olmak gerekiyor eğer bu kriterler varsa öğrenci sınava başvurabilir;

-Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
-Ailenin yıllık gelirinin o yılki mali duruma göre belirlenin altında olmak,
-Sınava gireceği yıl sınıf tekrarı yapmamış olmak,
-Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilk ve ortaöğretim (5,6,7,8,9,10,11. sınıflar) kurumlarında eğitim görüyor olmak,
-Sınavın yapıldığı yıl okul değiştirme cezasına uğramamış olmak

İOKBS BAŞVURU KLAVUZU YAYINLANDI MI?

İOKBS başvuru klavuzu henüz yayınlanmadı ama yayınlanır yayınlanmaz burada sizlerle paylaşacağız. İOKBS Başvuru klavuzu için tıklayınız.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 513275
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.