/ Gündem

Ankara'da Koronavirüs Tespit Edildi Mi?

26 Şubat 2020
A

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada koronavirüs tespitinin olmadığı anlaşıldı. Ankara'dan THY uçağı inişi sonrası uçaktaki kişilere ise acil müdahaleler sürüyor.


Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada koronavirüs tespitinin olmadığı anlaşıldı. Ankara'dan THY uçağı inişi sonrası uçaktaki kişilerden 17'si karantinaya alındı. Yolcuların acil müdahaleleri sürüyor.

KORONAVİRÜSTEN NASIL KORUNACAĞIZ?

Toplu taşıma araçlarına binişlerde maskesiz dışarı çıkılmamalı ve el temizliği çok sık yapılmalı. Uzman doktorların tavsiyelerine uyulması gerektiğini anlatan Bakanlık önlemleri üst düzeye çıkardı. Peki vatandaşlar bu konuda neler yapmalı nasıl tedbirler almalı

- Virüs oldukça büyük boyuttadır bu nedenle herhangi bir maske filtreleyebilmektedir. Bununla birlikte enfekte olan biri önünüzde hapşurursa yere düşmeden ve artık havaya uçmadan önce 3 metre büyük bir zaman alacaktır. Bu sebeple maske kullanımı koruyucu olacaktır.

-Virüs metal yüzeye düştüğünde en az 12 saat yaşayacaktır bu nedenle herhangi bir metal yüzeyler temas ederseniz, ellerinizi sabunle iyice yıkayın.

-Coronavirüsün neden olduğu ölümlü vakaların sebebi olan pnömoni belirtileri hakkında:
-Bu virüs ilk boğazda enfekte olacak böylece boğazda 3 ile 4 gün gün sürecek kuru boğaz hissi olacaktır.

-Daha sonra bu virüs burun sıvısına karışır ve treakaya damlar ve akciğerlere giderek pnömoniye neden olur. Bu işlem 5 ile 6 gün sürecektir.

-Zatürre ile yüksek ateş ve nefes alma güçlüğü gelir. Burun tıkanıklığı normal bir tıkanıklık değildir, suda boğulma hissi verir. Eğer böyle bir his varsa derhal acil tıbbi müdahale gerekir.YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 767781
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.