/ Gündem

Çinde Yaşayan Burak Öğretmen Nasıl Kurtulacak? Burak Öğretmen'den Üzen Açıklamalar

18 Şubat 2020
A

Koronavirüs salgını gün geçtikçe büyüyor. Çin hükümetinin koronavirüs salgını için yaptığı önlem ve koruma yöntemleri tüm dünyanın gündeminde.Sosyal medya aracılığı ile Çin'de yaşayan pek çok Türk vatandaşı ise çektiği videolar ile gerçekleri gözler önüne seriyor. Çin'de yaşayan Türk öğretmen Burak Teoman ise bu türklerden biri.


       Koronavirüs salgını Çin vatandaşlarının yanı sıra pek çok ülkeyi tehdit etmeye devam ediyor. Türkiye dahil olmak üzere sayısız ülke Çin'e uçak seferlerini iptal etti. Bu açıdan bakıldığında Çin halkını zor günlerin beklediği kesin bunun yanısıra Çin'de mahsur kalan Türk vatandaşlar da söz konusu. Burak Teoman onlardan biri. Uçak seferlerinin iptal edilmesiyle Çin'de kalmak zorunda kalan Burak öğretmen yaşadıklarını kamerayla tüm dünyaya aktarıyor. Çin'in Xi'an kentinde eşiyle birlikte yaşayan ingilizce öğretmeni olan Burak öğretmen virüsün yayılmaması için sıra dışı önlemler alındığını videolarında ifade ediyor.       Burak Teoman Çin'deki bu koruma yöntemlerden birinin de karantinaya alınmalar olduğunu ve dışarı çıkma yasağının geldiğini söylüyor ve ekliyor "Eğer bulunduğunuz siteden çıkmak istiyorsanız özel bir izniniz olması gerekiyor. O izinde de iki günde bir çıkabiliyorsunuz. Şimdi onu da arttırdılar. Güvenlikten birçok sorulara maruz kalıyoruz. 'Nereye gidiyorsun?' 'Ne zaman döneceksin?' gibi. 25 gündür öğretmenler olarak okula gitmiyoruz. Eğitimleri uzaktan yapmaya çalışıyoruz. Çocukları bu şekilde desteklemeye çalışıyoruz. Dürüst olmak gerekirse şu an bu olayların bu şekilde devam etmesi beni tedirgin yaptı. Burada video çekmekte de problemler yaşadım. Bu ve buna benzer olaylardan dolayı Türkiye'ye dönme kararı aldım" 

       Burak Teoman ayrıca Çin'den ülkemize gelen Türk vatandaşlarının olduğu uçağa neden binemediğini de açıklıyor. Türk vatandaşları taşıyan uçağın sadece Wuhan kentindeki Türkleri aldığını ve kendisinin başka bir kentte olduğunu ve aktarmalı şekilde gelmek istediğinde de ekstra vize sorunları yaşadığını söylüyor.KORONAVİRÜSTEN KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

       Çin'de ki koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı bir hayli fazla. Su anda koronavirüslü kişi sayısı 10 bin 644'ünün ise durumu kritik. Fakat unutulmamalı ki bu virüsün tedavi yöntemi de bulunuyor. K-19 nedeniyle tedavi gören ve sağlığına kavuşan kişi sayısı 10 bin. K-19 sebebiyle yaşanan can kaybı ise 1771.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 155786
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.