/ Gündem

Dünya Elanur'u Konuşuyor! Matematik Şampiyonu Elanur Kim? Nereli?

14 Şubat 2020
A

Uluslar Arası Caribou Matematik yarışmasında birinci olan İzmirli 10 yaşındaki Elanur ülke olarak göğsümüzü kabarttı. Elanur Akıncı nasıl çalışıyor, ilerde ki hedefi ne, Kanada'da neler yaşadı? haberimizde


      İzmir'de Kemalpaşa Merkez Atatürk İlkokulu ve Bornova Şehit Fatih Satır Bilim Sanat Merkezi öğrencisi Elanur Akıncı Dünyaca ünlü matematik olimpiyatlarında birinci oldu. Bu başarısı hem ailesi tarafından hem de okulu tarafından büyük sevinçle karşılanırken, sosyal medyada da çok konuşuldu ve kısa zamanda trend topic oldu.Kanada'da yapılan bu matematik yarışmasına 7 bin öğrenci katılıyor. Pek çok ülkenin katıldığı yarışma oldukça prestijli ve tanınan bir profile sahip.

     İzmirli bir ailenin çocuğu olan Elanur ilerde bilim insanı olmak istiyor ve daha bu yaşta oldukça zor soruları rahatlıkla yapabiliyor. Yeteneğini çalışarak geliştiren Elanur matematiği çok sevdiğini ve ülkesini en iyi şekilde temsil etmek istediğini de ifade ediyor. 

     Okulunda öğretmenleri ve ailesiyle basın açıklaması yapan Elanur birinci olduğu yarışmada soruları kolay bulduğunu ve başarılı olacağını tahmin ettiğini söyleyerek öğretmeni Gülsüm Ceylan'a da teşekkür etti.Uluslararası Caribou Matematik Yarışması Nedir? Nasıl Yapılır?

     Uluslararası Caribou Matematik Olimpiyatları öğrencilerin severek matematik yapmalarını ve problem çözmeye yönelik keyifli vakit geçirmelerini amaçlayan, Kanada merkezli bir organizasyondur. Uluslararası Caribou Matematik Yarışması ise dünya çapında online olarak düzenlenen bir matematik yarışmasıdır.Yılda 6 defa, 2, 3-4, 5-6, 7-8, 9-10, 11-12 kategorilerinde düzenlenen yarışma, İngilizce, Fransızca ve Farsça dillerinde yürütülür. Türkiye’ de yarışmaya katılmak isteyen okullar ve öğrenciler yarışmaya bu dillerden uygun olanı seçerek katılırlar.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 711424
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.