/ Gündem

YKS Başvuruları Nasıl Yapılıyor? Son Tarihleri Ne zaman? Sınav Hangi Gün?

10 Şubat 2020
A

Üniversiteye giriş sınavı olan YKS başvuruları başladı. YKS adaylarının nasıl başvuru yapacaklarına dair tüm bilgiler YKS başvuru bilgileri, YKS başvuru nereden yapılacağı, ne zaman yapılacağı ile ilgili tüm detaylar yazımızda.


       YKS Başvuru tarihleri 6 Şubattan itibaren başladı. Üniversite hayali kuran gençler başvurularını yapmaya devam ediyor. Milyonlarca genç için üniversite sınavı heyecanı bir kat daha arttı. İki gün boyunca yaklaşık 2 saat sınavda ter dökecek olan adaylar için sınav tarihlerine bir adım daha yaklaşıldı. Peki adaylar başvurularını nereden ve nasıl yapacak işte ayrıntı ve detaylar.

YKS Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır? YKS Başvuru Tarihi Ne Zaman Son?

     ÖSYM'nin resmi sitesinden online olarak yapılacak başvuru tarihleri 06 Şubat 03 Mart 2020 arası. Bu tarihler arasında adaylar  https://ais.osym.gov.tr linkine tıklayarak gereken bilgileri doldurduktan sonra başvurularını tamamlamış olacak. Eğer adaylar giriş yaparken kullanacakları şifreyi hatırlamıyor iseler ÖSYM'nin tayin ettiği başvuru merkezlerinden başvurabilecekler. Eğer adayların güncel fotoğrafı bulunmuyorsa yine başvuru merkezlerinden başvuru yapabilirler.YKS Başvuru Merkezleri

Adaylar okudukları liseden veya ÖSYM'nin sitesinde ilan edilen başvuru merkezlerinden başvurabilecekler. Eğer adayların eğitim bilgileri doğru ve güncelse fotoğraf son 50 ay içerisinde yüklenmiş ise başvuru bireysel olarak online üzerinden olabilecek. 

YKS Başvuru Kılavuzu

      Başvurudan önce adayların kılavuzda yer alan 2 ve 4. maddelerini okumaları oldukça önemli. Başvuru tamamlandıktan sonra adayların sınav ücretini ÖSYM'nin sitesinden teyit ederek bankaya yatırmaları önemli. Parayı yatırmayan adayların başvuru bilgileri sistemden silineceği için sınav giriş belgesi düzenlenmeyecek.

       Yurt dışında okuyan, askeri lise öğrencisi olan, KKTC de okuyup mezun olan öğrencilerin onaylı mezuniyet belgelerinin noter onaylı örneğini başvuru merkezlerine teslim etmeleri gerekmekte.

YKS Başvuru Ücreti Ne kadar?

YKS başvuru ücreti her bir sınav için 70 tl. Sınav başına alınacak YKS ücreti AYT 70, TYT 70, YDT 70 TL

YKS Kaç Saat ve Hangi Günler?

Cumartesi Pazar günü 20 ve 21 Haziran tarihlerinde 3 oturum şeklinde olacak. 
Cumartesi günü TYT 10:15'de başlayacak 135 dakika sürecek
Pazar günü AYT 10:15'de başlayacak 180 dakika sürecek 
Pazar günü ikinci oturum olan YDT 15:45'de başlayacak 120 dakika sürecek


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 573928
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.