/ Eğitim

1/3
1 - 2 - 3< · >

TUBİTAK Başkanı Mandal ODTÜ'lü Öğrencilerle Buluştu

06 Şubat 2020
A

Bilim ve Teknolojik gelişmelerde ülkemiz adına tüm gelişmeleri ve değişimleri takip eden ve bilimsel araştırmaların merkezi olan TUBİTAK en önemli kurumlarımızdan biri. Geleceğimize yön veren pek çok bilimsel araştırma ve teknolojik hamleler TUBİTAK vesilesiyle yapılıyor. TUBİTAK Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal Çözüm Akademi Balgat şubesinde ülkemizde bilim adına ne gibi çalışmalar yapıldığını, global anlamda geleceğe şekil veren başlıkları ve daha fazlasını ODTÜ'lü gençlerle konuştu.


     ODTÜBİRDER tarafından organize edilen etkinliğin ev sahibi Çözüm Akademi Balgat Anadolu Lisesi idi. Gönüllü ODTÜ'lü öğrencilerden ve ODTÜ'lü mezunlardan oluşan ODTÜ BİR DER ülkemiz adına oldukça onur verici bir gönüllü hareketi. Mezunundan çalışanına öğrencisinden akademisyenine pek çok kişinin katılım sağladığı dernek faaliyetlerinde ODTÜ'lü öğrenciler bilimsel bir konu çerçevesinde bir araya gelip hasbihal ediyor. Derneğin en sonki buluşmasında değerli TUBİTAK Başkanı Prof Dr. Hasan Mandal öğrencilere TUBİTAK hakkında bilgiler vererek bilim adına gelecek planlarımızı yapılan çalışmaları ve neye ihtiyacımız olduğunu aktardı.     Prof Hasan Mandal konuşmasında Geleceği Şekilendiren 5 Büyük Etki‘yi şöyle sıraladı: Hızlı Kentleşme, Nüfus Artışı, İklim Değişikliği ve Kaynakların Tükenmesi, Küresel Ekonomik Gücün El Değiştirmesi, Çığır Açan Teknolojik Değişimler. Bu etkilerin gelecekte ülkeler için ne gibi tehditler doğurduğunu anlatan Mandal bu tehditlerden kurtulmak için üreten çalışan zihinlere ihtiyacımızın olduğunu dile getirdi. Gençlere yönelik yapılan çalışmaların, eğitimlerin ayrıntılarını da aktaran Mandal aynı zamanda kendini ülkesi adına çalışmaya adamış ODTÜ mezunu bir mühendis. Mühendis kökenli ama bir o kadar da sosyal bilimlere önem veren bir bilim insanı olan Prof Hasan Mandal teknolojik gelişmelerin topluma yansımalarını ölçecek sosyal bilimcilere ihtiyacımızın olduğunun da altını çizdi. Sosyoloji felsefe tarih  gibi alanlarda proje üretmek konusunda eksik olduğumuzu söyleyen Mandal hasbihal sonrası öğrencilerin sorularını samimi bir şekilde yanıtlayarak toplantıyı sonlandırdı.

      Hasbihal şeklinde geçen seminer sonrası değerli Tubitak Başkanı Mandal ODTÜ'lü öğrenci ve mezunlarla fotoğraf çekindi. Kendisi de bir ODTÜ'lü olan Çözüm Akademi Balgat Anadolu Lisesi müdürü Ramazan Acar organizasyondan çok memnun kaldıklarını ve bu buluşmaya ev sahipliği yapmaktan memnun olduklarını dile getirdi.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 103024
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.