/ Gündem

Ders Sayısı ve Saatleri Azalacak Mı? Yaz Tatili Kısalacak Mı?

03 Şubat 2020
A

Ders sayıları azalacak mı? Haftalık ders saatleri kaç olacak? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk bu konuda hakkında hangi açıklamaları yaptı? Ders saatleri hakkında yapılacak düzenlemeler neler? Hepsi haberimizde.      Bilindiği gibi haftalık 30 saati bulan ders saatleri bazen öğrencileri bazen de öğretmen ve idarecileri zora sokabiliyor. Ders saatlerinin uzun olması hem derslerdeki başarıyı etkiliyor hem de verimliliği. İşte bu konu yıllarca öğretmen ve öğrencilerin kafasını karıştırıyorken son günlerde tekrar gündeme geldi ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuyla ilgili açıklamalar yaptı.

DERS SAYILARI AZALACAK MI?

       Liselerde ders saatlerinin kısalacağını aktaran Ziya Selçuk " Seneye pilot uygulama başlayacak Dünyanın birçok ülkesinde 15 ders yok. İlkokulda geniş bir ders hacmi olur sonra lisede daralarak ne okuyacağımıza hangi mesleğe yöneleceğimize dair fikrimiz oluşur. Fakültede de mesleğini okursun, 15 ders alırsanız yüzeysel alırsınız çözünürlük azalır. 8 ders alırsanız derinlik artar." şeklinde konuştu.

YAZ TATİLİ KISALACAK MI?

       Yaz tatili konusunda da 2023'de başlayacak olan bazı uygulamalardan bahseden Bakan Selçuk yaz tatilinin gereksiz uzunluğu hem unutmayı artırıyor hem de dönem içindeki yorgunluk çok fazla oluyor diyerek ara dönemdeki tatillerin öğretmenleri rahatlatacağını ifade etti. Yaz tatilinin 15 gün kadar kısalabileceğini belirten Bakan Selçuk çoğu ülkede bu kadar uzun yaz tatili olmadığı bilgisini de verdi.

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR

       Meslek Liselerinin iş garantili olmasını önemseyen ve zaman zaman açıklamalarında bu konuya yer veren Bakan Selçuk " İş garantili meslek liseleri konusunda büyük bir atılıma geçtik. Sektör ve eğitim arasındaki ilişkiyi nasıl güçlendiririz diye çalışıyoruz. Askerlik sorunu konusunda tecili 6 aya çıkardık" dedi.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 512899
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.