/ Gündem

Elazığ'da Şiddetli Deprem! AFAD: Can ve Mal Kaybı Var

25 Ocak 2020
A

Dün akşam saatlerinde Elazığ'da gerçekleşen deprem ülkemizi teyakkuza geçirdi. Depremin şiddeti can ve mal kaybı vatandaşlarımıza korku dolu anlar yaşatırken Tüm Türkiye'den bölgeye yardımlar sürüyor.


      Dün akşam saatlerinde Elazığ'da gerçekleşen deprem ülkemizi teyakkuza geçirdi. Depremin şiddeti can ve mal kaybı vatandaşlarımıza korku dolu anlar yaşatırken Tüm Türkiye'den bölgeye yardımlar sürüyor.

       Akşam saatlerinde merkez üssü Sivrice olan 6.8 şiddetindeki deprem Elazığ ve çevre illerde bazı binaların yıkılmasına neden oldu. Olayda 21 vatandaşımız hayatını kaybetti. Vatandaşlar korku ve panikle evlerinden sokağa döküldü. Kızılay, AFAD ve çeşitli yardım kuruluşları göçük altında bulunan vatandaşlarımıza yardım için anında bölgeye sevk edildi. Geceyi dışarıda geçiren Elazığlılar zor şartlarda birlik oldu ve pek çok kurum ve kuruluş kapılarını depremzedelere açtı.       Deprem, Elazığ, Malatya, Urfa, Sivas, Hatay gibi pek çok ilde şiddetli bir şekilde hissedildi. Sosyal medyadan ulaşılan görüntüler ve sarsıntı videoları olayı tüm gerçekliği ile gözler önüne serdi. İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre Bakanı ve Sağlık Bakanlığından pek çok görevli deprem bölgesine doğru hareket etti. 

        Telefon hatlarında da kısa süreli bağlantı sorunları yaşandı. İletişimi zorlaştıran bu durum karşısında Bakan Soylu ülkedeki vatandaşlarımızın telefon hatlarını gerekmedikçe kullanmamasını ve internet tabanlı iletişime yönelmelerini konusunda uyardı.

        Deprem sonrasında pek çok ünlü ve sanatçı bölge için birlik olup maddi ve manevi destek için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını belirtti. Turkcell, Vodafone, Turk Telekom deprem sonrasında ücretsiz internet tanımladıklarını vatandaşlara iletti.

Deprem Anında Ne Yapılmalı?

        Deprem sonrasında bazı vatandaşların korku ve panikle kendilerini dışarı attığını anlatan Elazığ Belediye Başkanı vatandaşlarımızı bilinçli hareket etmeleri konusunda uyardı. Peki deprem anında ne yapılmalı?        Deprem anında bilinçsizce sağa sola hareket etmekten ziyade daha önce evinizde belirlediğiniz hayat üçgeni bölgesine sığınılmalı. Kafa bacaklarınızın üzerine gelecek şekilde korunmalı sarsıntı geçtiğinde artçı depremlerin devam etme ihtimali olacağından daha güvenli bir bölgeye geçilmeli. Olası bir deprem anında daha önce hazırlanmış olan bir deprem çantası kolay ulaşılabilir ve görünür bir yerde olmalı.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 639098
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.