/ Gündem

Japonya’da ‘robot öğrenci’ dönemi

28 Kasım 2019
A


Japonya’da 31 Ekim’de başlayan pilot uygulamayla, öğrenciler hasta oldukları günlerde derslere robotlarını göndermeye başladı. Robot Ori Hime, sınıfta olan biteni hasta öğrenciye aktarıyor.

Öğrenci sınıftaymış gibi...

Japonya’da bir okulda, derse gelemeyecek kadar hasta olan öğrenciler sınıfa robot gönderiyor. Başkent Tokyo’nun Kasama şehrindeki Tomobe-Higashi okulunda 31 Ekim’de hayata geçirilen pilot uygulamada, hasta öğrencilerin kendi yerlerini alması için sınıfa robot göndermesine izin veriliyor. Ory Laboratuvarları’nın yarattığı ve “Ori Hime” adı verilen robot, küçük bir büst boyutunda ve masa, sıra gibi yüzeylerde duracak şekilde tasarlandı. İki kollı robot başındaki kamera sayesinde okula gidemeyen öğrenci için dersi kaydediyor ya da anlık görüntü aktarıyor.

Alkışlıyor, derse katılıyor

Robotun kolları ve kamerası bir tablet aracılığıyla uzaktan kontrol edilebiliyor. Başı farklı yönlere bakacak şekilde ayarlanabiliyor ve ona el sallama, işaret etme ya da alkışlama gibi basit duygusal jestleri yaptırılabiliyor. Öğrenciler ayrıca mikrofona konuşabiliyor, Ori Hime sesi hoparlörler aracılığıyla sınıfa iletiyor. Kanae Sudo adlı 11 yaşındaki bir öğrenci, hastanede yatarken robotu kullandı. Kanae uygulamayı kullanmanın keyifli olduğunu söylüyor. Müdür yardımcısı Noboru Tachi, “Öğrenciler gerçekten derse katılmış gibi hissediyor. Uygulamayı geniş çapta hayata geçirmeyi düşünüyoruz” diye konuştu.


YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 281903
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.