/ Gündem

Sınıf geçmeye yeni kriter

26 Kasım 2019
A


Milli eğitimde köklü reformlar yolda. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı. Reformların başında da öğrencilerin başarısını arttırmak için ikmal ve sınıf tekrarı uygulaması ile temel derslerin aşamalandırılması geliyor.

Öğrencilerin başarısını arttırmak için ikmal ve sınıf tekrarı uygulaması başlatılacak. Karnelerde kişisel gelişim notu da olacak. Eğitimde köklü reformlar geliyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sabah gazetesine konuştu.


Sınıf geçme de yeni kriterler getirilecek. Öğrenme süreçleri ön koşul olacak. Başarıyı yükseltmek için öğrenci gerekirse ikmale kalacak. İmkanlara göre dersini okuldan veya uzaktan eğitim ile alacak. Yazın ikmal çalışmaları yapılabilecek.


Ve önemli bir değişiklik de temel derslere getirilecek. Kademeli ders sistemine geçilecek. Temel dersler aşamalandırılacak. Örneğin matematik 1-2-3'e bölünecek. 1'i geçen 2'yi alacak.


İlk ve ortaokul öğrencilerine evlerine aylık beslenme bülten gönderecek. Anne ve babalara farkındalık oluşturulacak.


Bakan, Avrupa ve ABD'de uygulanan TOEFL gibi ana dil yeterliliğini becerilere dayalı olarak ölçen bir yaklaşım getirileceğini de belirtti. Bu kapsamda da yeterliliği ölçen Türkçe eğitimi altyapısının kurulacağını söyledi. Dünyada ilk yapay zeka temelli Türkçe yeterlilik sistemi kurulacak.


Getirilecek yeni karne modeli ile de temel ders notlarının yanı sıra öğrencilerin başarı ve eksikliklerinin nedenleri de yer alacak

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 813012
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.