/ Gündem

İz bırakan öğretmenler... İçleri ısıtan hikâyeler

26 Kasım 2019
A


Kimi okula gitmek yerine sahneye çıkmak isteyen öğrencisini eğitime yönlendirdi, kimi imkânı olmayan öğrencilerini sporla buluşturdu. Kimiyse “Yapamıyor” demedi, öğrencileri için fazla mesai yaptı, başarılı olmalarını sağladı. Hepsinin ortak noktasıysa onların eğitimden kopmasını önleyip ayakları üzerinde durmalarını sağlamak. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün ardından bu öğretmenlerden birkaçına yer verdik. İşte onlardan bazılarının hikâyeleri:

 ÖĞRENCİSİNİN YOLUNU DEĞİŞTİRDİ ÜNİVERSİTELİ YAPTI

Kırklareli Valiliği’nin yürüttüğü ‘Umutlu Yarınlar’ projesinin öğrencilerinden biri olan Öykü Kaçar, Bilal Yapıcı Güzel Sanatlar Lisesi son sınıfta maddi imkânsızlıklar nedeniyle okulu bırakıp, sahnede şarkı söyleyecekti. 18 yaşını doldurmamasına rağmen alkollü bir mekândan sahne teklifi aldığını söyleyen Öykü’yü bu kararından okul müdürü Gamze Pekkan vazgeçirdi. Öykü, hayatını farklı bir yöne doğru iten bu kararıyla şimdi Edirne’de Trakya Üniversitesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nde okuyor. 15 yıllık müzik öğretmeni Gamze Pekkan, şunları söyledi:

POLİSE ŞİKÂYET ETTİM

“Sosyal medyada Öykü’nün bir mekânda sahne alacağının afişini gördüm. Üniversiteye hazırlanması gerekiyordu. Genelde Roman çocuklar bu tarz şeyler yaptıktan sonra okulu bırakıyorlar. O yüzden bunu yapmasına izin veremezdim. Polis çocuk şube müdürünü aradım. O sahneden o akşam insanların gözü önünde alınmasını istiyorum dedim. Bir daha bu tarz yerlerde çıkmaması için.’ Merak etmeyin’ dediler. Öykü bunu duymuş, yanıma gelerek konuşmak istediğini söyledi. Maddi yetersizlikleri olduğunu, anne babasının ayrıldığını anlattı. ‘Arkadaşım da teklif edince ben kötü olacağını düşünmedim’ dedi. ‘Karar sana kalmış, sanma ki derslerin iyi olur’ dedim.

NOTLARI YÜKSELDİ
Sahneye çıksa bile bu işin peşini bırakmayacağımı söyledim. ‘Şarkı söylemeyi çok seviyorum’ dedi. Üniversite okuyunca gelecekte profesyonel olarak bu işi yapabileceğini, ama o yaşta yanlış olduğunu anlattım. İkna oldu. O zamana kadar derslerine çok önem vermiyordu, sonrasında notları yükseldi, takdir

aldı. Sözümüzü dinledi, şimdi üniversitede okuyor. ‘Umutlu Yarınlar’ Vali Bey’in himayesinde başlatılan, amacı Roman çocukların okula devamlılığını sağlamak olan bir projeydi. Başardık, karşılığını aldık. Öğrenciler sosyal etkinliklere katıldı. Artık kendilerini daha iyi ifade edebiliyorlar.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 603211
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.