/ Gündem

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan yeni açıklama

25 Kasım 2019
A


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Eğitim ya da Eğitim" dergisine ilişkin, "Diyalektik olarak 'ya da' kelimesiyle aslında başka perspektifler ve bakış açıları da var demeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bakış açısının dışında bakış açılarına davet ediyoruz. Bir meseleye 'şudur' ya da 'budur' demek yerine hem 'o' hem de 'o' demek istiyoruz." dedi
Bakan Selçuk, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Eğitim ya  da Eğitim" dergisinin Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulunda  düzenlenen tanıtım programında konuştu.
 
Dergiyi çıkartırken aslında çok büyük bir beklentilerinin söz konusu  olmadığını ifade eden Selçuk, hayatın bütünlüğü içerisinde renklerden bir rengi  boyutlardan bir boyutu tamamlamak ve güzelleştirmek için böyle bir çabanın  içerisinde girdiklerini söyledi.
Bu çabanın sonucunda da öğretmenlerle aralarında olan bağların kılcal  damarlara kadar ulaşabilmesi için küçük bir gaye edindiklerini dile getiren  Selçuk, "Eğitimin aslında hayatın tüm sahneleriyle alakalı olduğunu, eğitimin  yalnızca sınıfın içerisinde bazı kazanımların öğretimi meselesi olmadığını, hayat  sahnesinin tüm boyutlarını içermesi gereken bütünlüklü bir yaşam görüşüne  ihtiyacı olduğunu ve bugünkü dünyaya baktığımızda da eğitimi eğitmek ihtiyacı  olduğunu fark ediyoruz. Bu yüzden buna bir neşe ve güzellik katalım diye böyle  bir çabamız oldu." diye konuştu.
 
 Bu çabayı sergilerken öğretmenlere, velilere ve kendilerine, "Kültür  ve sanat olmadan insan kendi kemalatını yaşayamaz." mesajını verdiklerinin altını  çizen Selçuk, insan varlığının gayesi olan yolculuğun serüveninin daha neşeli,  kaliteli geçebilmesi ve kamil insan olma yolundaki ortak hedefin  gerçekleşebilmesi için bazı araçlara ihtiyaç olduğunu, bu dergilerin bir şekilde  insanların birbirleriyle olan bağının kelimeler vasıtasıyla derinleşmesini ve  aralarındaki muhabbetin gelişmesini sağlayacağını vurguladı.
 
"Ülkenin tarihsel ve güncel birikimini öğretmenlerimizle daha çok  konuşmalıyız"
 
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, dergiyi çıkarmalarının nedenlerine  değinerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Bugün bir arada olmak için, öğretmen odalarında olmak için ve ortak  bir konuşma mevzu konusunda belirli bir içeriği paylaşmak için buradayız. Elbette  çocuklarımız için buradayız. Hayatın bu bütünlüğünü ortaya koyup duyguyu,  düşünceyi ve eylemi birleştirmek için buradayız. Eğer insanın yaratılışta sahip  olduğu duygu, düşünce ve hareket bütünlüğünü birleştirmek için buradayız. Eğitimi  kavram dünyasına sokamazsak sadece belirli soruların cevaplandığı ve insan  yetiştirmek yerine sınava adam hazırlama gibi bir amacın gerçekleştiği bir  çerçeveye sıkışır kalırız. Bütün okullarımızda ve öğretmen eğitimlerimizde bu  ülkenin değerlerini, kıymetlerini, sanatçılarını, bütün insanlarını, ülkenin  tarihsel ve güncel birikimini öğretmenlerimizle daha çok konuşmalıyız. Bu  isimlerin çabalarını çok daha iyi görmeliyiz."
 
Aşık Veysel'in "Gözlerim görseydi toprağı göremezdim." sözünü  anımsatan Selçuk, eğer gerçekten görülecekse nasıl bir göze ihtiyaç olduğunu  yeniden tefekkür etmek durumunda olunduğuna, bakmak ve görmek arasındaki farkı  yeniden inşa etmenin önemine işaret etti.
 
"Türkiye'nin birikimini çok önemsiyoruz"
 
Dergide isminde geçen "ya da" kelimesiyle bir mesaj verme kaygısı ve  benzeri bir beklentinin olmadığını ifade eden Selçuk, şunları kaydetti:
 
  
"Diyalektik olarak 'ya da' kelimesiyle aslında başka perspektifler ve  bakış açıları da var demeye çalışıyoruz. Bulunduğumuz bakış açısının dışında  bakış açılarına davet ediyoruz. Bir meseleye 'şudur' ya da 'budur' demek yerine  hem 'o' hem de 'o' demek istiyoruz. Yani hem 'hem de' derken hem 'ya da' derken  aslında vermek istediğimiz mesaj öncelikle kendimize. Diyoruz ki, eğer tabiata da  bakarsak bir mıknatısta eksi ya da artı kutuptan söz ettiğimizde, artı ya da eksi  kutup kendi başına bir işlev görmüyor, iki kutup temas ettiğinde elektrik ortaya  çıkıyor. Bu temasa daha çok ihtiyacımız var. Bir mutabakata daha çok ihtiyacımız  var. Cep telefonlarımızın ve şahsi dünyamızın birikimiyle değil, Türkiye'nin ve  dünyanın birikimiyle bir arada olmak zorundayız. Bu yüzden de Türkiye'nin  birikimini çok önemsiyoruz. Bugünkü kültür dünyamızdaki insanlarımızın, büyük  beyinlerimizin gösterdiği çabaları bütün toplumla paylaşmak istiyoruz. Onların  kelime dağarcıklarını çocuklarımızla karşılaştırmak istiyoruz. Bu dergide geçen  bir kelimenin sınıfın içerisinde öğretmen tarafından tekrar edilmesini  önemsiyoruz. Yazarlarımızın, birikimi olan muhteşem insanlarımızın zihin  dünyasının sınıfların içerisine organik olarak girmesini çok değerli buluyoruz."
 
Bakan Selçuk, meslektaşlarından derginin yaşaması, devam ettirilmesi  ve içerik katkısı için hususi destek beklediğini dile getirdi.
 
Bu tür dergilerin devamlılığının sadece idari ve ticari bir başarı  olmadığı belirten Selçuk, Bu devamlılık bir medeniyetin kendi çizgisini koruması  meselesidir. Eğer bir medeniyet çekirdeğinden söz edeceksek bunun oluşabilmesi  için önce temel mekanizmaları kurmamız gerekiyor. Bu mekanizmaları kurmadan  hayatın bütün sahnelerinde kültürün yeşermesi mümkün olmuyor. Hayatın bütün  sahnelerinde kültür yeşermeyince zihniyet dönüşümü dolayısıyla bir medeniyet  çekirdeği ortaya çıkmıyor. Eğer bu daireyi, silsileyi merak ediyorsak ya da bunun  gerçekleşmesini hususunda bazı kaygılarımız varsa, özellikle Milli Eğitim  Bakanlığı tarafından öğretmenlerimize yönelik olarak yapılan bu tür çalışmaların  ve dergilerin aslında bütün çocuklarımıza yönelik olduğunu, sınıflarımızı,  okullarımızı güzelleştiren çabalar olduğunun da farkındayız." şeklinde konuştu.
 
Milli Eğitim Bakanı Danışması ve Eğitim ya da Eğitim Dergisi Editörü  İpek Coşkun'un derginin tanıtım sunumunu yaptığı programda, Oylum Talu'nun  moderatörlüğünde düzenlenen "ya/da konuşmaları"nda derginin ilk sayısına  yazılarıyla katkı sunan Prof. Dr. Kemal Sayar ve Prof. Dr. Doğan Cüceloğlu birer  konuşma yaptı.
 
Derginin tanıtım filminin gösterildiği programa, İstanbul Milli Eğitim  Müdürü Levent Yazıcı'nın yanı sıra sanat ve eğitim dünyasından isimler,  öğretmenler ve veliler katıldı.
 
Öte yandan etkinlikte, derginin internet sitesi "yadadergi.com" da  tanıtıldı.
 
Bakan Selçuk'a "Öğretmenler Günü" sürprizi
 
Programın düzenlendiği Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi ve Akşam Sanat  Okulu'na gelen Milli Eğitim Bakanı Selçuk'a, bir grup öğretmen Öğretmenler Günü  dolayısıyla sürpriz yaptı.
 
10 kişilik korodan oluşan öğretmenler Selçuk'u, sınıf öğretmeni Ayşe  Gül Şenel'in bestelediği "Öğretmenler Günü" marşıyla karşıladı.
 
Marşa eşlik eden Bakan Selçuk, "Çok güzeldi, harika, muazzam." diyerek  öğretmenlere teşekkür etti, onlarla fotoğraf çekildi.
 
"Eğitim ya da Eğitim"in ilk sayısı okurlarıyla buluştu
 
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan "Eğitim ya da Eğitim"  dergisi ilk sayısı ile okurunu selamladı. İki aylık sürelerle yayımlanacak  derginin birinci sayısı tüm öğretmen odalarında, kitap ve dergi satış  noktalarında yerini aldı.
 
Zengin görselliğiyle göz dolduran dergi, eğitimin hayatı kavrayan  yüzüne aktüel ve entelektüel dokunuşuyla dikkati çekiyor.
 
Dergi, eğitim meselelerinin kültür, sağlık, sanat, spor gibi hayatın  tüm bileşenleriyle tanımlandığı ve irdelendiği, çözüm önerilerinin tartışıldığı,  iyi örneklerin yakından incelendiği, dünyanın eğitim gündeminin takip edildiği  bir platform olarak yayın hayatına başladı.
  
İlk sayının dosya konusu "Dönüşüm"
 
Eğitim için kültür, sanat ve yaşam alanlarında nitelikli gündemler  oluşturmak amacıyla çıkarılan dergide, dönüşüme dair yer alan başlıklardan  bazıları şöyle:
 
"Ya da ve Dönüşüm Üzerine Ziya Selçuk'la söyleşi, Doğan  Cüceloğlu/Öğretmenin Dönüşümü Çocuğu Tanımaktan Geçer, Şule Alan/Zeka  Paradigmasının Düşüşü, Kemal Sayar/Çocukluğun Dönüşümü mü Kayboluşu mu?, Refik  Anadol ile Sanatta Dönüşüm Üzerine Söyleşi, Dönüşümde Hasan Ali Yücel Mirası,  Seyhan Bozkurt/Bir Kültür Fabrikası: Tercüme Bürosu, İpek Coşkun/Dünyanın Eğitim  Gündemi, Beyaz Perdenin Sıradışı Öğretmenleri, Toplumsal Dönüşüme Bir Derviş  Gözü, Numune-i Terakkiden İstanbul Erkek Lisesine, Türk İğnesinin Mucizesi:  Olgunlaşma Enstitüleri, Serap Ekizler Sönmez'le Geometrik Desenler Üzerine  Söyleşi."
 
Derginin Ocak 2020'de yayımlanacak ikinci sayısı ise "Merak" dosyası  ile okurların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.
di.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 268408
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.