/ Gündem

Özel okulların kayıt sözleşmesinde ‘kitap-kırtasiye’ güncellemesi

13 Kasım 2019
A


MEB, özel okulların kayıt sözleşmesinde yapılan güncellemeyle, velilerden istenen ‘kırtasiye’, ‘kitap’, ‘kıyafet’, ‘servis’ gibi ücret kalemlerinin de sözleşmede yer alması sağladı. Uygulamayla velilerin kayıt döneminde bilgi sahibi olabilmesi ve sonradan sürpriz ücret artışlarıyla karşı karşıya kalmasının engellenmesi amaçlanıyor. Özel okullar 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren kayıt işlemlerini güncellenen sözleşme doğrultusunda yapacak.


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından özel okulların öğrenci kayıt sözleşmesinde yapılan güncellemeyle, velilerden istenen ‘kırtasiye’, ‘kitap’, ‘kıyafet’, ‘servis’ gibi ücret kalemlerinin de sözleşmede yer alması sağlandı. MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü tarafından özel okullara gönderilen yazıda, öğrenci kayıt sözleşmelerinin güncellendiği ve kayıt işlemlerinin 2019-2020 eğitim öğretim döneminden itibaren, güncellenen sözleşme doğrultusunda yapılacağı bildirildi.

Yeni uygulamayla, velilerin kayıt döneminde bilgi sahibi olabilmesi ve sonradan sürpriz ücret artışlarıyla karşı karşıya kalmaması amacıyla kitap, kırtasiye, kıyafet gibi ücret kalemlerine de özel okul öğrenci kayıt sözleşmesinde yer verildi. Bu kapsamda yeni sözleşmede öğrenim ve yemek ücretinin yanında velinin isteğine bağlı olarak takviye kursu, yatakhane, kitap, kırtasiye, servis ve etüt ücretleri de açıkça belirtilecek. Ayrıca okul aile birliklerinin aldığı karar doğrultusunda öğrenci kıyafeti ücretine de sözleşmede yer verilecek.

KİTAP KIRTASİYE ÜCRETLERİ DE ÖNCEDEN İLAN EDİLMEK ZORUNDA
Hem önceki hem de güncellenen öğrenci kayıt sözleşmesine göre, özel okulların tıpkı öğrenim ücretlerinde olduğu gibi takviye kursları, yemek, servis, kıyafet, kırtasiye, yatakhane gibi ücretlerini de ocak ayından itibaren mayıs ayının sonuna kadar ilan etme zorunluluğu bulunuyor. Bu ilanlarda ders yılı veya ders saati ücretiyle birlikte, peşin veya taksitli ödemeler ve diğer indirimlerin de belirtilmesi gerekiyor. Ayrıca öğrenci veya velilerinden ‘beceri eğitimi-staj çalışması’ adı altında ayrı bir ücret talep edilemiyor. Okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki eğitim öğretim yılında ilan edilen ücrete ‘Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)/2’ oranına en fazla yüzde 5 artış; okulda devam eden öğrencilerin ücreti ise öğrenci kayıt sözleşmesinde belirlenen eğitim ücretine (Yİ-ÜFE TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 artış yapılarak hesaplanıyor.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 938847
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.