/ Gündem

Bakan Selçuk: Öğretmen atamalarıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya geldik

09 Kasım 2019
A


Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Habertürk’teki Burası Haftasonu programına katıldı. Selçuk, burada yaptığı konuşmada, Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalandığı iddialarıyla ilgili “Almamız gereken tedbirler nedir bunların üzerinde hassasiyetle duruyoruz” dedi. Bakan Selçuk, öğretmen atamalarıyla ilgili çalışmalarda son aşamaya geldiklerini, bürokrat düzeyinde çalışmaların bitmek üzere olduğunu söyledi. Okulöncesi eğitimin önemine de değinen Ziya Selçuk, “0-3 yaşta çocukların asla tablet, televizyon görmemesi gerekiyor” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk’un açıklamaları özetle şöyle:

ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURUYORUZ
(Aksaray’da otizmli öğrencilerin yuhalandığı iddialarıyla ilgili) Bizim bunu tekil bir olay olarak görmemiz doğru olmaz. Bu bakış açısı, kültür ögesi olarak çocuklarımıza nasıl yaklaştığımızın göstergesi olarak bütünsel bir anlam taşıyor. Bir taraftan da farkındalık için bir fırsat. Var olan problemin derinliğini ölçmek, almamız gereken tedbirler nedir bunların üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Birkaç hafta önce de ulusal ve uluslararası uzmanlarla, finansal boyutunu uzmanlarla, UNICEF ile yoğun çalışmalarımız devam ederken bu gündeme geldi. Sadece Aksaray özelinde değil. Nerede neye ihtiyacımız var? Ne tür eğitim çalışmalarını yaygınlaştırmamız gerekiyor. Rehber öğretmenlerimize özel eğitimler verdik. Formatör olarak yetiştirdik. Onlar da diğer illerdeki öğretmenlere eğitim verecek. Öğretmen eğitimine ve veli eğitimine yatırım yapmak, farkındalık geliştirmek, altyapı çalışmaları yürütmemiz gerekiyor. 6 milyon avro civarında daha zenginleştirilmiş materyaller, insan kaynağı konusunda konusunda geliştirme çalışmalarımız başladı. Devam ediyor.

ÇOCUKLAR DENEME TAHTASI DEĞİL
Dünya tarihine baktığımızda tarım, sanayi toplumu gibi belli kırılmalar var. Bu kırılmaların bir tanesi de 2030’un sonlarına denk gelecek. Buna tekillik çağı denebilir. İnsan beynine yazılım yükleneceği, damarlarımızda nanorobotların dolaşacağı bir döneme doğru gidiyoruz. Bugün ilkokulda okuyanlar 2040’ların başında iş hayatına atılacak. Bize ‘Madem bu gelişmelerin farkındaydınız. Bizi neye hazırladınız’ diye soracaklar. Bu anlamda 2023 Vizyon Belgesi değişimi dönüşümü gerekli kılıyor. Belgenin taahhütlerinden biri şu, biz size neyi, nasıl yapacağımızı altyapı nasıl kurulacak bunları planladık. Hepsini gösteriyoruz. Birdenbire bir değişiklik, ani bir değişiklik asla yapmayacağız. Müfredat tasarımı öğretmen eğitimi, öğretmen yetiştirme biçiminden başlamak üzere bir değişime ihtiyaç var. Altyapı kurulmadan bir şey yapmamak lazım. Çocuklar deneme tahtası değil. Hazırlıklarımız devam ediyor. Pilotlamalardan başlayıp ülke geneline yaygınlaştırma çalışmaları devam edecek. Amacımız çocukları dünyadaki akranlarıyla yarışabilir hale getirmek

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 72865
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.