/ Gündem

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı nedir, nasıl yapılır? Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ile ilgili tüm detaylar…

26 Ekim 2019
A


Hukuk fakülteleri mezunları için getirilen yeni düzenleme  üzerinden duyuruldu. Buna göre Yargı Reformu Stratejisi'ne göre, avukatlık stajına başlamak için kişiler bu sınava girmek zorunda olacak. Adaylar  nedir sorusuna yanıt arıyor. İlgili kanunlarda belirtilen şartlara ek olarak başka değişiklikler de olduğu açıklandı. Peki, , nasıl yapılır? Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı ile ilgili tüm detaylar…

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı nedir sorusu Resmi Gazete üzerinden yayınlanan ve adaylara duyurulan yeni düzenlemenin ardından duyuruldu. Hakim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başlamak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda veya İdari Yargı Ön Sınavı'nda başarılı olmak şartı gerekeceği bildirildi. Peki, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı nedir, nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

HUKUK MESLEKLERİNE GİRİŞ SINAVI NEDİR?

Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda başarılı olma şartları aranacak. İlgili kanunlarda belirtilen şartlara ek olarak; hakim adaylığı sınavına girmek ve avukatlık veya noterlik stajına başlamak için Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'nda veya İdari Yargı Ön Sınavı'nda başarılı olmak şartı gerekecek.

Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı'na hukuk fakültesi mezunları, yabancı bir hukuk fakültesini bitirip denklik belgesi alanlar girebilecek. Sınav yılda en az bir defa yapılacak.

İdari Yargı Ön Sınavı'na, hukuk bilgisine programlarında yeterince yer veren siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olanlar girebilecek.

Sınav, 2 yılda en az bir defa olacak şekilde diğer sınav gibi Adalet Bakanlığı ile imzalanacak protokole göre Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yapılacak.

Sınavlar test şeklinde olacak, en az 100 soru yöneltilecek ve 100 puan üzerinden en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 728295
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.