Rehberlik / FAYDALI BİLGİLER

YKS de Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

11 Temmuz 2023
A

YKS tercihlerinde size rehberlik etmek için bazı önerilerimiz olacak. Ancak unutulmamalı ki, tercih süreci kişisel tercihlerinize...


YKS tercihlerinde size rehberlik etmek için bazı önerilerimiz olacak. Ancak unutulmamalı ki, tercih süreci kişisel tercihlerinize ve hedeflerinize bağlı olarak değişiklikler içerebilir. Bundan dolayıdır ki her zaman kendi durumunuz ve tercihleriniz doğrultusunda hareket etmeniz önemli olacaktır...

- Tercih yapmadan önce, tercih edeceğiniz bölümler, üniversiteler ve programlar hakkında detaylı araştırma yapın. Her bir tercih için gerekli puanları, kontenjanları, programın içeriğini ve kariyer olanaklarını göz önünde bulundurun.

-  Sınav sonuçlarınızı değerlendirin ve hangi programlara, üniversitelere veya bölümlere başvurabileceğinizi belirleyin. Geçmiş yıllarda bu puanlarla hangi programlara yerleşildiğini araştırın.

- Tercih yaparken kariyer hedeflerinizi dikkate alın. Hangi alanda çalışmak istediğinizi, ilgi ve yeteneklerinizi göz önünde bulundurarak tercihlerinizi yapın.

- Tercihlerinizi yaparken sadece birkaç popüler program veya üniversiteyle sınırlı kalmamaya çalışın. Farklı üniversitelerin farklı bölümlerine ve programlarına da göz atın. Bu, daha fazla seçeneğinizin olmasını sağlar.

- Tercihlerinizi yaparken sıralama çok önemlidir. İlk sıralara daha çok istediğiniz ve yerleşme şansınızın yüksek olduğunu düşündüğünüz programları koyun. Daha sonra alternatiflerinizi sıralayın.

- İlk tercihlerinizden sonra eğer hala boş kontenjanlar varsa, daha düşük puanlı programları veya üniversiteleri değerlendirebilirsiniz. Ancak, yerleşme şansınızın daha düşük olduğunu unutmayın.

- Tercihlerinizi yaparken ve kaydınızı tamamlarken dikkatli olun. Yanlışlıkla tercihlerinizi yanlış sıralayabilir veya hatalı bilgi girebilirsiniz. Bu nedenle tercihlerinizi ve kayıt işlemlerinizi kontrol etmeyi unutmayın.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 478962
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.