/ Gündem

Japonya Dünya Gençlik Gemisi Programı Başvuruları Başladı

11 Temmuz 2023
A

Japon gençleri ile diğer ülke gençleri arasındaki dostluk ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmak...


Japon gençleri ile diğer ülke gençleri arasındaki dostluk ve karşılıklı anlayışın geliştirilmesine katkıda bulunmak, gençlerin diğer kültürleri öğrenmelerine fırsat tanımak amacıyla Japon Hükümeti tarafından “Dünya Gençlik Gemisi” Programı gerçekleştirilmektedir. Program, Dünyanın 13 ülkesinden ve Japonya'dan gençlerin katılımıyla çevrimiçi değişim ile gemide yüz yüze değişimi birleştiren bir "hibrit program" şeklinde gerçekleştirilecektir. Programın Japonya gençlik gemisinde yapılması planlanan kısmı 24 Ocak- 22 Şubat 2024 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir.

         Program süresince çalışma dili İngilizce olacaktır. Katılımcı gençler program süresince hem karada hem de gemide çeşitli aktivite ve eğitimlere katılım sağlayacaktır. Bunlar arasında aile yanında konaklama, yerel gençlerle söyleşi, katılımcı gençler arası münazaralar, gençlik alanında faaliyet gösteren kurumlara, kültürel tesislere, sanayi tesislerine ziyaretler, seminerler, seremoniler, ulusal sunumlar, kültürel tanıtım aktiviteleri, gönüllülük aktiviteleri, grup aktiviteleri vb. yer alacaktır. 

Türkiye - Japonya arası gidiş - dönüş uçak bileti, konaklama, Japonya’da ve gemi yolculuğu sırasındaki yemek ve ulaşım giderleri Japon Hükümeti tarafından karşılanacaktır. 

Katılımcılarda aranan nitelikler:

Programın uygulandığı yıl itibariyle 18-30 yaş arasında olmak
T.C. vatandaşı olmak ve Türkiye’de ikamet etmek
Fiziksel ve zihinsel olarak iyi durumda olmak ve uzun bir yolculuğa dayanabilmek
Programa uygun bir şekilde uyumlu hareket etmek
Japonya'ya ilgi duymak ve Japonya ile Türkiye arasındaki dostluğu geliştirmek
Ülkemizin toplumu ve kültürü hakkında iyi derecede bilgiye sahip olmak
Diğer ülkelere karşı ilgi ve anlayış sahibi olmak
Etkinliklere sorunsuz bir şekilde katılabilmek için üniversite tartışma seviyesinde İngilizce 'ye hakim olmak
Online ve yüz yüze değişim programının tamamına katılabilmek
Online değişim için gerekli ekipmanların (PC, internete erişim ortamı vb.) masraflarını karşılayabilmek.
COVID-19 ve grip gibi bulaşıcı hastalıklara karşı Kabine Ofisi tarafından gerekli görüldüğü takdirde talep edilen gerekli tedbirleri almak (aşılama, maske takma, el ve parmakları dezenfekte etme, PCR testi yaptırma vb.)
Kabine Ofisi tarafından desteklenen uluslararası gençlik değişim programlarında önceden deneyim sahibi olmamak. 
 
Program öncesinde, katılımcılar arasında uyum, dostluk ve birliğin geliştirilmesi, eski katılımcıların bilgi ve deneyimlerinin paylaşılması, ülke temsil yöntemlerinin belirlenmesi, ulusal sunumun hazırlanması, ihtiyaçların belirlenmesi ve program sonrası yapılabilecek etkinlikler konusunda görüşlerin paylaşılması amacıyla yeri ve tarihi daha sonra belirlenecek olan oryantasyon eğitimleri katılımcılara verilecektir.

Programa katılmak isteyen adayların, başvuru formunu elektronik ortamda doldurarak,  Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne e-posta (genclikcalismalari@gsb.gov.tr) ile, 21 Temmuz 2023 saat 24.00’e kadar göndermeleri gerekmektedir.

Başvurular bu amaçla oluşturulacak komisyon tarafından değerlendirilecek ve ilk değerlendirmeyi geçenler mülakat için Bakanlığımıza davet edilecektir. Mülakata girmeye hak 

kazanan adaylardan programa katılımına engel bir sağlık sorunu olmadığına dair bir sağlık raporu istenecektir.

Kaynak:www.gsb.gov.tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 167076
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.