/ Gündem

YÖK Başkanı Özvar 257. Üniversitelerarası Kurul Toplantısında Konuştu

23 Haziran 2023
A

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Kurulunda gerçekleştirilen 257. Üniversitelerarası...


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, Yükseköğretim Kurulunda gerçekleştirilen 257. Üniversitelerarası Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaraların sarılması için tüm üniversite rektörlerine gösterdikleri çaba için teşekkür etti.

Öğrencilerin barınma ihtiyacına dikkat çeken ve rektörlerden bilhassa büyükşehirlerde gerek kiraları gerek yaşam standartlarını dikkate alarak öğrencilerin barınma ve geçinme sorunlarıyla daha yakından ilgilenmelerini isteyen Özvar şöyle devam etti: “Rektör arkadaşlarımızın ve yönetiminin öğrencileriyle yakın temasının daha da önemli olacağı bir sürece giriyoruz. ‘Ben öğrencimi alır okuturum ve mezun ederim’ demekle yetinmeyip öğrencilerimizin barınma ve geçinme sorunlarıyla da üniversiteler olarak daha yakından ilgilenmemiz veya el atmamız gerekmektedir. Her bir rektör arkadaşımızdan benim beklediğim kampüslerinin bulundukları il ve ilçelerde yurt ve barınma sorunlarıyla yakından ilgilenmeleri, şehirdeki makamın temsilcileriyle ciddi bir mesai içinde olmalarıdır.”

Deprem bölgesindeki üniversitelerle olan temasların, eşleştirmelerin, kardeş üniversite projelerinin devam ettirilmesinin önemine işaret eden Özvar, “Deprem bölgesinde hayat tamamen normale dönene kadar üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

Depremden etkilenen üniversitelerin yeniden imarı için faaliyetlerin devam ettiğini, üniversite rektörlerinin de büyük bir gayretle bu çalışmalarda yer aldıklarını ifade eden Özvar, “Diğer üniversitelerimizin yöneticilerinin de deprem bölgesindeki üniversitelerle temasını devam ettirmesi çok önemli. Henüz daha ihtiyaçların tamamı giderilebilmiş değil. Prefabrik, barınma ve derslik inşaatları devam ediyor. Orada hayat normale dönünceye kadar Yükseköğretim Kurulu ve rektörler olarak üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz. Bu bizim birinci önceliğimiz içinde yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

Özvar ayrıca, Yükseköğretim Kuruluna gelen MYO açma taleplerinde yurt konusunu özellikle dikkate aldıklarını vurgulayarak, yurdu olmayan ilçeye MYO açma izni vermediklerini, MYO bulunan ilçelerde yurt yoksa da o programları ciddi bir şekilde gözden geçirdiklerini kaydetti. Özvar “‘Biz MYO açalım, fakülte açalım birileri de yurt bulsun’” Öyle bir şey yok. Bizler barınma konusunda öğrencilerin sosyal ortamından ve yaşam koşullarından da mesulüz. Bu bakımdan bu yazı fevkalade dikkatli planlamalar yaparak geçirmek zorundayız.” ifadelerini kullandı.


Kaynak:www.yok.gov.tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 476295
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.