/ Eğitim

İSO ve MEB İş Birliğiyle Türkiye’nin İlk Yazılım Lisesi Mehmet Rıfat Evyap MTAL

07 Haziran 2023
A

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü (MEİP)” kapsamında...


Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) İstanbul Sanayi Odası (İSO) ile “Mesleki Eğitim İşbirliği Protokolü (MEİP)” kapsamında Mehmet Rıfat Evyap Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin (MTAL) “yazılım lisesi” olarak faaliyet göstermesine karar verilmiştir. Böylece Mehmet Rıfat Evyap MTAL, Türkiye’nin ilk yazılım meslek lisesi olarak “Yazılım Lisesi Mükemmeliyet Merkezi” kurgusuyla faaliyetini sürdürmektedir.

Mehmet Rıfat Evyap MTAL’nin; mükemmel eğitim, proje tabanlı gelir modeli ve yazılım alanında yaratacağı parlak kariyer yolu ile aranan elemanlar yetiştirmesi ve başarı sıralamasında en üst sıralarda yer alması hedeflenmektedir.

Mehmet Rıfat Evyap MTAL’nin yeni öğretim modeli MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü, İSO, Arçelik, IBM, Microsoft, Pearson ve Mehmet Rıfat Evyap MTAL’nin dahil olduğu bir teknik komite tarafından oluşturulmuştur.

Okulun modeli, çağın gerektirdiği becerilerle desteklenen öğrenci profili, güncel ve donanımlı öğretmenler, öğretmen ve öğrenciler için gelir getirici çalışmalar, projelerle güçlendirilen eğitim-sanayi sinerjisi ve yenilikçi özgün müfredat ile eğitimde fark yaratacak değerler üzerine kurgulandı. Sektör ve okul arasında kurulan güçlü işbirliğinin aynı zamanda okulun tercih edilirliğini olumlu yönde etkilemesi hedeflenmektedir.

Sanayi 4.0’ın yaygınlaşmasıyla birlikte sanayideki insan gücü ihtiyacı azalırken yazılım ve robotik bilgi ihtiyacı her geçen gün artıyor. Bu konunu altını çizen İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan şunları söyledi:

“Yazılım meslek lisesi de bu boyutta bir çalışma. Görüyoruz ki artık yüksek teknolojiye odaklanan bir sanayide, Sanayi 4.0'ların, 5.0'ların konuşulduğu bir dönemde normal, rutin meslekler kadar ileri teknoloji de her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Yazılım da tartışmasız bu konudaki en önemli alanlardan biri. Gençlerimizin bu konudaki yoğun ilgisini artık hepimiz görüyoruz. Kabul etmeliyiz ki artık her şeyi üniversite ve fakülte boyutunda çözmek mümkün değil. Biz, yazılımcılığın da meslek lisesi boyutunda aranan elemanlar yetiştirmek adına önemli bir fırsat havuzu olabileceğini düşünüyoruz. Bu konuda, İstanbul'da ilk yazılım meslek lisesi modelini bu öğretim yılında hayata geçireceğiz. Diğer okullarımızda olduğu gibi bu okulda da yine sanayi odamızın temsilcisi olan sanayicilerimiz, işin içinde yer alacaklar. Yazılım meslek lisesinin ülkemizin en kıymetli okullarından biri olacağına ve geleceğin yazılımcılarını yetiştirmek anlamında oluşacak olan bu modeldeki okulların sayısının ülkemizde önümüzdeki eğitim yıllarında hızla artacağına inanıyorum."

Mehmet Rıfat Evyap Yazılım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, adını Evyap Holding kurucusu olan Mehmet Rıfat Evyap'tan almıştır. Mehmet Rıfat Evyap Yazılım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Türkiye'nin ilk yazılım lisesi olma özelliği taşımaktadır. Microsoft ve IBM desteği ile birlikte zengin içerikleriyle yazılım eğitimleri vermektedir. Çağın dinamiklerine uygun, yeniliği takip eden yazılım eğitimleriyle birlikte öğrenciler yetiştirmektedir.

Türkiye'nin ilk yazılım lisesi olan Mehmet Rıfat Evyap Yazılım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrencileri ön planda tutarak her zaman onların gelişimini destekleyen projelere imza atmıştır. Özellikle yazılım eğimini tamamlayan öğrenciler için; yurtdışında staj imkânı ve uluslararası akreditasyona sahip olma imkânı tanımaktadır. İngilizce eğitime önem veren Mehmet Rıfat Evyap Yazılım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, bunun için İngilizce hazırlık eğitimi de sunmaktadır. Öğrencilerin ilk olarak İngilizce eğitim görmesini sağlayan bu lise, aynı zamanda proje tabanlı ve uygulamalı yazılım eğitimi vermektedir.

Kaynak:www.meslegimhayatim.meb.gov.tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 214938
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.