Rehberlik / FAYDALI BİLGİLER

Ders Çalışırken Motivasyon Azalmasına Karşı Bazı Öneriler

24 Nisan 2023
A

Ders çalışırken motivasyon kaybetmek genellikle öğrencilerde görülen yaygın bir durumdur. Bu durum çoğu zaman içinden çıkılmaz bir durummuş...


Ders çalışırken motivasyon kaybetmek genellikle öğrencilerde görülen yaygın bir durumdur. Bu durum çoğu zaman içinden çıkılmaz bir durummuş gibi hisler uyandırarak kişiyi tamamen ders çalışmaktan uzaklaştırabilir. Ders çalışırken yeniden motive kazanmak için şu adımları izleyebilirsiniz...

Hedefinizi hatırlayın; Ders çalışırken neden bu konulara odaklandığınızı hatırlayın. Başarıya ulaşmanızı nasıl sağlayacağını düşünün.

Ders çalışma ortamınızı değiştirin; Motivasyonunuzu yeniden kazanabilirsiniz. Örneğin, kütüphanede ders çalışmayı deneyebilirsiniz.

Ders çalışma planınızı gözden geçirin; hedeflerinize uygun bir şekilde düzenleyin. Kendinize küçük hedefler belirleyin ve bu hedeflere ulaşmak için çalışmalarınızı bölün.

Farklı öğrenme yöntemleri deneyin; böylece motivasyonunuzu artırabilirsiniz. Örneğin, kendi kendinize bir konuyu anlatarak, öğrenmeye çalışabilirsiniz.

Mola verin; ders çalışırken motivasyonunuzu kaybettiğinizde, beyninizin dinlenmesine izin verin ve kısa bir mola verin. Bu mola yürüyüş yapmak, bir arkadaşınızla konuşmak veya müzik dinlemek gibi aktiviteler olabilir.

Kendinize ödül verin; Kendinize başarılı bir şekilde çalıştığınızda ödül verin.

Bütün bu adımları yapmanıza rağmen; motivasyon kaybı devam ediyorsa, öğrenme stilinize, derslerinizi nasıl çalıştığınıza, çalışma sürenizi yeniden değerlendirmek için bir öğretmen ya da danışmandan yardım almanız faydanıza olacaktır.

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 719565
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.