/ Eğitim

Öykü Temelli Müdahale Seti

14 Nisan 2023
A

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan set, hem dijital ortamda hem de basımı gerçek...


MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce hazırlanan set, hem dijital ortamda hem de basımı gerçekleştirilerek öğretmen ve öğrencilerin istifadesine sunuldu.
  
Alanında uzman akademisyenlerin desteğiyle hazırlanan set, orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilerin öğrenim gördüğü okullara ve özel eğitim sınıflarına dağıtılmaya başlandı.
 
Açık ve anlaşılır bir şekilde öğrencilere kazandırılmak istenen davranışlarla birlikte bu davranışların sergilenmesinin beklendiği koşulları betimleyen öyküler; başlık, giriş, gelişme ve sonuç bölümlerini içerecek şekilde hazırlandı. Yazılan öyküler resim, fotoğraf gibi görsellerle desteklendi ve belirli uygulama basamakları izlenerek sistematik bir süreç hâline getirildi.
 
Öykü Temelli Müdahale Seti'nin içinde 10 adet "Güç Kartı" ve 10 adet "Sosyal Öykü" olmak üzere iki kategoride toplam 20 öykü bulunuyor. Öykülerde birden fazla davranışın öğretimi ve çeşitli problem davranışların önlenmesine yönelik kurgular yer alıyor. Sosyal öykü ve güç kartlarının kullanımına yönelik detaylı bir öğretmen kılavuzu olan bu setin örnek öğretim oturumları da bulunuyor.
 
Öğretmen kılavuzunun ilgili bölümlerindeki karekod okutularak da bu oturumlara erişim sağlanabiliyor.

Kaynak:https://www.meb.gov.tr/

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 512776
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.