/ Gündem

Üniversitelerin 24 Projesi Enerji Alanında Hayata Geçirilecek

13 Nisan 2023
A

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar’ın başkanlığında yapılan Enerji Akademi...


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar’ın başkanlığında yapılan Enerji Akademi İdari Kurulu Toplantısı’nda, YÖK ile Elektrik Üretim A.Ş arasında geçen yıl imzalanan protokol kapsamında yürütülen çalışmalar değerlendirildi ve üniversitelerden gelen 102 proje başvurusundan 24’ünün hayata geçirilmesi kararlaştırıldı

Özvar: “Üniversite-sektör iş birliği gerek yerli ve millî teknoloji üretiminde gerekse ülkemizin iktisadi kalkınmasında önemli rol üstlenmektedir”

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) arasında yürütülen iş birliği kapsamında enerji alanında üniversitelerin 24 projesi hayata geçirilecek.

Enerji Akademi İdari Kurulu Toplantısı YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. Haldun Göktaş, YÖK Yürütme Kurulu üyeleri, Gazi, İstanbul Teknik, Marmara ve Orta Doğu Teknik üniversiteleri ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü rektörleri, EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz, genel müdür yardımcıları ve ilgili daire başkanları katıldı.

Toplantıda YÖK ile EÜAŞ arasında, enerji alanında uzun vadeli stratejiler, uygulamalar ve katma değeri yüksek millî teknolojilerin geliştirilmesi, enerji piyasasındaki sermayenin milli ekonomideki payının artırılması amacıyla geçen yıl imzalanan Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü kapsamında yapılan çalışmalar değerlendirildi, ihtiyaç duyulan yeni teknolojilere yönelik projelerin belirlenmesi için istişarelerde bulunuldu.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Özvar toplantıda, sanayinin ihtiyaç duyduğu niteliklere sahip, uygulama ve beceri yetkinliği yüksek bireylerin yetiştirilmesinin ve istihdam odaklı politikaların oluşturulmasının önemini vurguladı.

“Üniversite-sektör iş birliği gerek yerli ve millî teknoloji üretiminde gerekse ülkemizin iktisadi kalkınmasında önemli rol üstlenmektedir.” ifadesini kullanan Özvar, bu nedenle Türkiye’nin iktisadi kalkınmasında istihdam ve ihracatta önemli paya sahip enerji, maden, petrol gibi alanlarda özellikle kamunun pay sahibi olduğu büyük şirketlerle iş birliği içinde olmayı önemsediklerini belirtti.

Ar-Ge ve inovasyondan yüksek düzeyde katkı sağlayan ülkelerin, dünya rekabet sıralamasında en üstte yer aldıklarına işaret eden Özvar, bu doğrultuda üniversitelerden Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarıyla Türkiye’nin kalkınmasında katma değer oluşturacak, uluslararası rekabet gücünü artıracak ileri teknoloji ürünler geliştirmede pay ve rol sahibi olmalarını beklediklerini söyledi.

EÜAŞ Genel Müdürü Dr. İzzet Alagöz de üniversitelerle enerji alanında iş birliği içerisinde bulunmaktan ülke adına mutluluk duyduklarını ifade ederek, “YÖK’ün bu alandaki desteği gerek enerji alandaki projelerin hayata geçmesi gerekse kurumsal beşerî kaynağımızın kapasitesinin güçlenmesi açısından heyecan verici.” dedi. Alagöz, Türkiye’nin enerji alanındaki çalışmalarına katkı sağlayacak projeleri mümkün olan en yüksek düzeyde destekleyeceklerinin altını çizdi.

-Projeler yerli ve millî teknoloji üretimine katkı sağlayacak

Enerji Akademi Üniversitelerince yapılan proje başvurularının değerlendirildiği toplantıda; özgün, rekabetçi, yenilikçi, sürdürülebilir, yerli ve millî teknoloji üretimine katkı sağlayacak projeler belirlendi. Toplam 102 proje başvurusu arasından Enerji Akademi İdari Kurulunca 24 projenin yürütülmesi kararlaştırıldı.

Bu çerçevede hidrolik ve termik santrallardan doğalgaz santrallarına, maden sahalarından otomasyon sistemlerine ve enerji verimliliğine geniş bir alanda projeler hayata geçirilecek. Gazi Üniversitesinden 6, İstanbul Teknik Üniversitesinden 3, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünden 4, Marmara Üniversitesinden 7 ve Orta Doğu Teknik Üniversitesinden 4 projenin 2023 yılında yürütülmesi uygun bulundu.

Projelere ilişkin başvuru, değerlendirme, izleme süreçlerinin yanı sıra faaliyet, bütçe ve planlanmasına ilişkin tüm detayların değerlendirildiği toplantıda, Ar-Ge bazlı lisansüstü eğitim programlarıyla enerji alanında beşerî sermayenin güçlendirilmesine yönelik çalışmalar da ele alındı.


Kaynak:www.yok.gov.tr

YORUMLAR


Yorum Yap


Girilecek rakam : 89904
Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.